Home / SVET / Zaboj: Amerika je slobodná krajina. Slovensko sa rýchlo mení na krajinu KO*OTOV.

Zaboj: Amerika je slobodná krajina. Slovensko sa rýchlo mení na krajinu KO*OTOV.

Uverejňujeme prvú časť necenzúrovaného rozhovoru s našim redaktorom Marianom Zabojom, ktorý sa pred týždňom vrátil zo štúdijného pobytu v USA.

DP: Vrátili ste sa s USA. Čo ste tam robil a ako ste sa tam dostali p. Zaboj?

MZ: Veľmi jednoducho to poviem. Píšem komentáre do DENNÍKa POLITIKA a na základe toho ma oslovila otvorená nadácia spoločnosti, či nemám záujem ísť do USA a pozrieť sa reálne na funkčnosť americkej demokracie.

DP: Vy ste ich ponuku využili? Čo to znamenalo? Požadovali od Vás z nadácie nejakú reciprocitu za možnosť navštíviť Ameriku?

MZ: Skúšali niečo. Chceli, aby som v DENNÍKu POLITIKA písal o o výhodách americkej demokracie. Ale poslal som ich do prde…e. Napriek tomu mi však letenku a hotely zaplatili. Tým ma celkom „dostali“.

DP: Takže nič od Vás z nadácie nakoniec nepožadovali?

MZ: Pozrite sa. Ja som sa stretol v Bratislave s jedným človekom z nadácie. Niečo chcel. Ja som to odmietol. Napriek tomu dodržali to, čo bolo v grante a tým to je pre mňa uzavreté. Poviem to tak, že som nečakal, že to preplatia, keď som odmietol „ísť im po ruke“ a oni to napriek tomu uhradili. To je zvláštne, ale nijako špeciálne to neriešim. V DENNÍKu POLITIKA si píšem čo chcem a ako chcem.

DP: Takže ste odmietli americkú formu korupcie?

MZ: Nenazval by som to korupcia. Je to ich systém. V princípe aj funguje a preto je Amerka úspešná. Na rozdiel od Ruska. Rusi tiež niečo skušali so mnou, ale s Rusmi sa nedá vôbec normálne kooperovať. O tom ale inokedy

DP: V poriadku. Poďme k USA. Ako vnímate situáciu na základe Vášho krátkeho pobytu v „meke demokracie“ ?

MZ: USA je super krajina. Ak ste bohatý a zdravý. Ak ste chudobný a chorý, tak ste v riti. Vtedy by ste chceli žiť na Slovensku, lebo sa o Vás naši lekári postarajú. Nie je to síce švajčiarska zdravotná starostlivosť, ale na rozdiel od Ameriky Vás aspoň nenechajú zomrieť na ulici. Aj keď po návrate zisťujem, že táto krajinách sa po marcových voľbách dosť radikálne zmenili. Mám pocit, že Slovensko sa rýchlo mení na krajinu KO*OTOV, kde KO*OTI volia KO*OTOV a všetko riadia ďalší KO*OTI. To je pre mňa osobne dosť veľký ŠOK.

DP: Aké miesta v USA ste navštívili?

MZ: Nadácia mi hradila týždeň V NYC a týždeň vo Washingtone.

DP: Kde sa Vám viac páčilo?

MZ: NYC je absolútne multikulturálne mesto. Ak by ste celý život prežili v Detve a zrazu sa ocitnete v NYC je to šok. V Detve všetkých poznáte. Aj cigánov 🙂 V NYC nepoznáte nikoho. Milión ľudí. Černosi, židia, hispánci. Nikto sa o Vás nestará. Absolútna sloboda. Ako Socha Slobody. To človek musí zažiť. Je to taký zvláštny pocit. Pocit absolútnej slobody. Prejdete z 5 avenue pár sto metrov a ste v Central Parku. Ležíte na tráve a pozeráte do neba. Priamo v srdci NYC. To treba zažiť. Prial by som Vám ten pocit.

DP: Takže Amerika je podľa Vás pán Záboj najlepšia na svete?

MZ: Momééént. Takto by som to nedefinoval. USA je proste krajina, kde som mal pocit slobody. Aj tam majú milión problémov, ale je to úplne iné ako na Slovensku. Tam proste problém je na to, aby sa vyriešil. Na Slovensku je akýkoľvek problém problémom len preto, aby bol problémom. Ľuda sa na Slovensku stále na niečo vyhovárajú. V USA ľudia na problémy reagujú inak. Aspoň aj som zažil v NYC a WDC iný prístup ľudí na riešenie problémov ako na Slovensku.

Pokračovanie rozhovoru nabudúce. Otázky čitateľov Marianovi Zabojovi môžte posielať na email: 

redakcia@dennikpolitika.sk

jpred.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mobilizácia prebieha „podľa plánu“, ale nie je dostatok výcvikových zariadení, hovorí Zelenskyj

Ukrajinci už cvičia v rámci Ukrajinskej légie v Poľsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *