utorok , 25 februára 2020
Home / EKONOMIKA / Zdravotníctvo / Zdravotná starostlivosť v regiónoch sa môže zlepšiť, ministerstvo vyhlásilo výzvu

Zdravotná starostlivosť v regiónoch sa môže zlepšiť, ministerstvo vyhlásilo výzvu

BRATISLAVA 9. októbra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva pokračuje v zlepšovaní dostupnosti zdravotnej starostlivosti v regiónoch. Otvára druhú etapu implementácie opatrenia na budovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti vyhlásením výzvy na predkladanie projektových zámerov. MZ o tom informovalo v tlačovej správe.

Výzva je určená najmä pre okresné mestá a obce v ich blízkosti. Opatrenie je spolufinancované z eurofondov a jeho cieľom je sprístupniť zdravotnú starostlivosť pre ľudí z oblastí, kde bolo jej poskytovanie roztrúsené po okolí a pacienti tak za ňou museli dochádzať.

Centrá poskytnú kvalitnú starostlivosť

Objem finančných prostriedkov vyčlenených na vyhlásenú výzvu je 28,37 mil. eur, pričom maximálna výška príspevku na jeden projekt je 900-tisíc eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Prijímatelia budú participovať 5 % z celkových oprávnených výdavkov. Príspevok zo štátneho rozpočtu bude 10 % z výdavkov.

Centrá budú na jednom mieste združovať všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov, čím sa vytvoria podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti na kvalitatívne vyššej úrovni,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Podľa nej môžu projektové zámery predkladať obce alebo vyššie územné celky v spolupráci s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Výberový proces

Projektové zámery je možné predkladať do 19. decembra tohto roku, kedy bude výzva uzavretá. Výzva je realizovaná v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, v ktorom MZ vystupuje ako sprostredkovateľský orgán a poskytovateľ nenávratného finančného príspevku.

Predkladatelia sa zapoja do dvojkolového výberového procesu. Prvé kolo tvorí výzva na predkladanie projektových zámerov, druhým je výzva na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Dvojkolový proces minimalizuje administratívnu náročnosť a personálne ako aj finančné výdavky spojené s vypracovaním projektovej a technickej dokumentácie.

Viac k témam: Andrea Kalavská, centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti, Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Zdravotná starostlivosť v regiónoch sa môže zlepšiť, ministerstvo vyhlásilo výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Univerzitná nemocnica v Bratislave plánuje zamestnať desiatky zdravotníkov z Ukrajiny

Začiatkom tohto roka UNB v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR spustili pilotný projekt náboru pomocného personálu na Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *