utorok , 25 februára 2020
Home / POLITIKA / Nevolím robotníka, učiteľa a lekára do parlamentu

Nevolím robotníka, učiteľa a lekára do parlamentu

Chcem, aby Slovensko fungovalo. Bohužiaľ, ak už nemôže byť lepšie, tak nech to aspoň nie je horšie.

Prešiel som v mojej kariére niekoľko desiatok krajín. Na mušku porovnania si zo Slovenskom zoberiem len tri: USA, Švajčiarsko a Rusko. Viem si predstaviť život v prvých dvoch ale v Rusku nie. Prečo? Lebo v Rusku je to strašné. Samozrejme, aj USA a Švajčiarsko majú svoje muchy, ale Rusko je des a hrúza. Prečo? Lebo v Rusku vládli robotníci a ešte aj komunisti. Hrozivá kombinácia. Teraz tam vládnu už iba komunisti prezlečení za iných istov. V Rusku su vraj demokratické voľby. Takže si tam ľudia volia svojich istov a preto tam je taký super život a všetci sa tam chcú presťahovať 🙂

V USA a Švajčiarku sú tiež voľby demokratické a ľudia si vyberajú. Majú výber a širokú voľbu. Rovnako ako na Slovensku. V USA a Švajčiarsku však ľudia volia do zákonodárnych orgánov zväčša ekonómov, manažérov, právnikov. Veľmi zriedka volia do svojich parlamentov robotníkov, učiteľov, lekárov a komunistov. Nie preto, žeby nemohli. Práve naopak, môžu. Môžu ale vedia, že zákony by mali robiť fundovaní odborníci (preto sa parlament aj volá zákonodárny orgán – schvaľujú sa tam zákony) a nie robotníci, učitelia, lekári. Pri všetkej úcte k týmto profesiám si myslím, že nemajú čo v normálnom parlamente robiť. Vôbec nechápem, ako môže niekto na Slovensku voliť za poslanca – tvorcu zákonov robotníka, učiteľa alebo lekára. V USA a Švajčiarsku aj robotník vie, že keď zvolí za poslanca robotníka, tak za krátky čas pôjde krajina do kolien. Na Slovensku však ľudia stále volia ľudí s profesionálnou odbornosťou, ktorá vôbec nekorenšponduje s ich pozíciou ( v tomto prípade pozíciou poslanca).

Viete si predstaviť ako volič, úplne reálne, že by ste právnika, ktorý robí zákony požiadali, aby Vám postavil dom z tehál? Nie, lebo viete, že by to domrvil. Dom z tehál dáte postaviť zručnému robotníkovi. Ten zručný robotník síce tiež nevie zmanažovať stavbu domu (na to je tam manažér), ale vie dobre poukladať tehly. Klubúk dolu pred dobrým robotníkom. Prečo ale volíte robotníka, aby kreoval zákony a manažoval tento štát?

Ďalej. Viete si predstaviť ako volič, úplne reálne, ako môže učiteľ, ktorý učí deti na základnej alebo strednej škole tvoriť zákony? Nikdy to nerobil ale teraz ho zvolíte. Lebo učí Vaše deti a je to taký dobrý, sympatický učiteľ? Ako tie zákony budú vyzerať?

Na záver. Viete si predstaviť ako volič, úplne reálne, ako môže chirurg, ktorý celý život operuje žlčníky a slepé črevá tvoriť zákony? Nikdy to nerobil. Je super lekár a slépé črevo Vám odstránil bez komplikácii. Zvolíte ho preto za poslanca, aby tvoril zákony a následne riadil tento štát? Pôjdete za špičkovým právnikom, ekonómom, ktorý je tiež dobrým človekom, aby Vám odoperoval chorý žlčník?

To je len pár príkladov na zamyslenie. Úplne reálnych na Slovensku. Teraz bude niekto namietať, že Slovensko “domrvili” právnici (prípadne ekonómovia). Nuž k tomu dodám, že  existuje sloboda voľby a výberu širokého spektra právnikov a ekonómov. A napriek všetkému, tento štát funguje.

Viete si však predstaviť, ako by fungoval (či skôr nefungoval) parlament a tento štát, ak by v ňom mali väčšinu robotníci, učitelia, lekári? To by bolo naozaj niečo strašné. To je na 100 % isté!

Už raz nám tu vládli robotníci. Dostali sa k moci legálne, cez voľby v 1948. Vieme ako to dopadlo.

Teraz sa do parlamentu chcú dostať opäť. Pridávajú sa k nim učitelia a lekári (nebožtík Vasiľ Biľak by povedal: uvedomelá pracujúca inteligencia).

Nie priatelia, nechcem to zažiť. Nehcem žiť pod vládou robotníckej triedy a pracujúcej intelignecie. Nechcem, aby robotníci, lekári a učitelia schvaľovali zákony.

Preto odporúčam: Pozrite si kandidátne listiny politických strán.

Ak nechcete, aby Slovensko išlo do kolien, strany, kde je naviac robotníkov, učiteľov a lekárov okamžite šktrtnite zo zoznamu voliteľných strán. 

A vyberte si za politika (poslanca) človeka s primeraným profesným vzdelaním a odbornosťou. Rovnako ako to robia v USA a Švajčiarsku. Tam robotníci, lekári a učitelia volia do parlamentov právnikov, ekonómov a manažérov. Aj preto sa do USA sťahuju hlavne robotníci, lekári a učitelia. Vedia, že sa tam dobre žije.

A dobre sa žije tam, kde je dobré vedenie, odbornosť, vízia a zodpovenosť.

Prajem dobrú voľbu 5. marca 2016

Marian Zaboj

redaktor

 

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

HARABIN: KEĎ SME MOHLI ZAKÁZAŤ PROPAGÁCIU CIGARIET, TAK ZAKÁŽEME PROPAGÁCIU HOMOSEXUALITY MEDZI MLADOU GENERÁCIOU

Prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA príspevok v rámci rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *