aktualizované 19. septembra, 8:07
PCHJONGJANG 19. septembra (WebNoviny.sk) – Severná a Južná Kórea sa dohodli na „spôsobe ako dosiahnuť denuklearizáciu“. V stredu sa tak počas svojho druhého dňa návštevy severokórejského Pchjongjangu vyjadril juhokórejský prezident Mun Če-in. Prezident a severokórejský líder Kim Čong-un len krátko predtým podpísali obsiahlu dohodu o spoločnej budúcnosti krajín.
Zatvoria odpalisko rakiet
„Sever súhlasil, že natrvalo zatvorí objekt na testovanie raketových motorov a odpalisko rakiet Tongčang-ri za prítomnosti expertov z relevantných národov,“ povedal tiež na tlačovej konferencii Mun po podpísaní dokumentu. Juhokórejský minister obrany a severokórejský šéf armády tiež podpísali dohodu o budúcom zmenšovaní vojenského napätia medzi krajinami.
Odporúčame:
Južná a Severná Kórea plánujú vojenské rokovanie, cieľom je znížiť napätie medzi krajinami
Okrem denuklearizácie sa Mun a Kim dohodli na prepojení železničných tratí, stretnutiach odlúčených rodín a spolupráci v oblasti zdravotnej starostlivosti. Južná Kórea a Kórejská ľudovododemokratická republika (KĽDR) sa tiež budú spoločne uchádzať o možnosť hostiť letné olympijské hry v roku 2032.
Mun na tlačovej konferencii zároveň oznámil, že sa krajiny dohodli na zriadení spoločnej vojenskej komisie, ktorá by prehodnocovala ako zmenšiť napätie medzi Kóreami a udržiavala komunikáciu medzi nimi s cieľom upkojiť krízy a predchádzať náhodným stretom.
„Skok vpred“ k vojenskému mieru
Kim opísal dohodu s Munom ako „skok vpred“ smerom k vojenskému mieru. Severokórejský vodca zároveň tiež sľúbil, že „v blízkej budúcnosti navštívi Soul“. Bola by to tak vôbec prvá návšteva vodcu KĽDR v juhokórejskom hlavnom meste.
Vzájomnú dohodu podpísali aj šéfovia obrany oboch krajín. Tá sa zameriava na budúce uvoľňovanie vojenského napätia medzi krajinami.
Odporúčame:
Samit s Trumpom stabilizoval bezpečnostnú situáciu v Severnej Kórei, vyhlásil Kim Čong-un
Súčasťou ich dohody je napríklad zriadenie nárazníkových zón pozdĺž pozemných a morských hraníc KĽDR a Južnej Kórey, odstránenie jedenástich strážnych stanovíšť v demilitarizovanej zóne do decembra tohto roku, pričom dlhodobým cieľom je v konečnom dôsledku odstrániť všetky stanovištia, alebo zriadenie bezletovej zóny nad demarkačnou líniou, platnej pre lietadlá, helikoptéry i dróny.
Odmínovanie a voľný pohyb turistov
Kórey sa tiež dohodli na odzbrojení spoločne kontrolovanej pohraničnej obce Pchanmundžom, ktorej Spoločnú bezpečnostnú oblasť chcú v októbri odmínovať a tiež odtiaľ plánujú odstrániť strážne stanovištia. Obe strany súhlasili so spoločnou kontrolou výsledkov týchto krokov a tiež povolili voľný pohyb turistov a pozorovateľov v Spoločnej bezpečnostnej oblasti.
Šéfovia obrany tiež v spoločnom stanovisku oznámili, že krajiny podniknú spoločné pátranie po ostatkoch vojakov, ktorí zahynuli počas vojny z rokov 1950 – 1953. S tým by mali začať v apríli budúceho roku, pričom mu bude predchádzať odmínovanie a odstránenie iných druhov výbušnín v centrálnej oblasti spoločných hraníc.
Odporúčame:
Severná a Južná Kórea sa dohodla na termíne summitu, opäť prerokujú denuklearizáciu polostrova
Spoločné pátrania, ktoré budú vôbec prvými od konca kórejskej vojny, by sa mali uskutočniť v dejisku jednej z najhorších bitiek konfliktu.
Severná Kórea tento rok odštartovala bezprecedentnú sériu stretnutí s Južnou Kóreou a USA. Snahy o denuklearizáciu vyrokované so Spojenými štátmi sa ale v poslednej dobe dostali do mŕtveho bodu, preto sa predpokladá, že Soul bude slúžiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.
Viac k témam: denuklearizácia, Kim Čong-un, Mun Če-in
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Severná a Južná Kórea podpísali dohodu o spoločnej budúcnosti, obsahuje aj denuklearizáciu © SITA Všetky práva vyhradené.