Stav podnikateľského prostredia, hlavne čo sa týka malých a stredných firiem, kritizovali vo včerajšje predvolebnej debate na TA3 lídri SNS Andrej Danko, KDH Ján Figeľ a #Siete Radoslav Procházka.
Podľa Procházku vláda robí všetko pre nepokračovanie hospodárskeho rastu. Za veľký problém považuje chýbajúcu úctu voči ľuďom, ktorí sa živia vlastným úsilím, pričom sa vyslovil za zníženie byrokratického bremena pri podnikaní. „Zaslúžia si slobodný vzduch, slobodné podmienky a nechať žiť,“ uviedol. Zvyšovanie zamestnanosti vidí v tom, aby pre všetkých platili spoľahlivé a predvídateľné pravidlá. Myslí si tiež, že za peniaze, ktoré štát od zamestnancov vyberá, dodáva čoraz horšiu službu v školstve, zdravotníctve, justícii či infraštruktúre.
Figeľ označil slovenskú ekonomiku za „známostnú“, a nie ako znalostnú. Rast zamestnanosti a podpora rodiny je podľa neho dôležitejšia ako rast ekonomiky. Je za väčšiu pomoc malým a stredným firmám. „Ak pomôžeme malým, pomôžeme všetkým,“ dodal, pričom sa mu nepáči prístup vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorá pri svojom nástupe najskôr zvýšila dane, a potom z nich financovala sociálne balíčky. „To nie je ani zdravé ani perspektívne pre silný hospodársky rast,“ upozornil. Je presvedčený o tom, že Slovensko môže mať silnú ekonomiku, ak zavedie rovnú daň z príjmu na úroveň 18 percent a zruší daň pre minimálnu mzdu.
„Treba si všimnúť nahnevaných živnostníkov,“ podotkol Danko s tým, že sa nemožno pozerať iba na makroekonomické výsledky, pričom sa vyslovil za väčšiu podporu stredného živnostenského stavu a za menej byrokracie. „V očiach pracujúcich ľudí nevidím to šťastie ako napríklad v Rakúsku,“ podotkol. Nepozdávajú sa mu ani investičné stimuly pre zahraničné spoločnosti. Tie podľa neho treba dávať aj slovenským podnikateľom, a to napríklad na rozvoj kúpeľníctva a turistického ruchu.
Ich spoludiskutujúci predseda Smeru-SD Robert Fico pripomenul, že jeho vláda odovzdáva Slovensko v lepšom stave, ako ho preberala v apríli 2012.
Lídri týchto štyroch strán možno budú musieť spolu po voľbách vytvoriť koaličný vládny zlepenec štandartných strán. Mali by stabilnú väčšinu oproti hejnu malých strán pohybujúcich na hranici zvoliteľnosti, ktoré ak Slnko výjde v sobotu z Východu, tak sa možno aj do parlamentu dostanú.
Slovensko tak čakajú ďalšie stratené roky a odliv všetkých schopných ľudí do cudziny, ktorí tu ešte zostali. Už dnes môžte začať baliť kufre. Kým o týždeň zavrú Schengen. Túto krajinu totiž nič dobré nečaká.
red.