BRATISLAVA 21. augusta (WebNoviny.sk) – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) spoločne s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS) a primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom otvoril netradičnú výstavu fotografií pripomínajúcu začiatok okupácie Československa 21. augusta 1968 pred Prezidentským palácom v Bratislave. Výstavu organizuje nezisková organizácia Camera Obskura.
Úspešná a demokratická krajina
Pellegrini na slávnostnom otvorení pripomenul, že Slovenská republika je dnes úspešnou a demokratickou krajinou, ale aj napriek tomu je potrebné pripomínať si podobné významné udalosti z našej histórie.
Zobraziť fotogalériu k článku:
50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968
Vystavené budú fotografie z Prahy a Bratislavy od autorov Josefa Koudelku a Ladislava Bielika, výstava bola pripravená ako súčasť odbornej medzinárodnej konferencie August 1968 – Operácia Dunaj, ktorá sa v Bratislave uskutoční koncom septembra.
„V tú osudnú noc, keď sme čelili priamemu vojenskému ohrozeniu, zažívali ľudia v Československu pocit bezmocnosti a strachu. Tragické augustové udalosti sa dotkli každej rodiny a v pamäti našich rodičov a starých rodičov zostanú navždy zapísané ako memento, aby sa už nikdy nič podobné neopakovalo,“ povedal Pellegrini.
Dramatický príbeh o nádeji malého národa
„Udalosti z augusta 1968 sú dramatickým príbehom o nádeji malého národa postaviť sa vtedajším pravidlám geopolitického rozdelenia sveta a vytvoriť slobodnú a sociálnu spoločnosť postavenú na rešpektovaní práv jednotlivca,“ podotkol predseda vlády SR.
Fotografie z Prahy a Bratislavy budú spoločne pod holým nebom vystavené po prvý raz. „Obyvatelia a návštevníci Bratislavy tak budú mať jedinečnú možnosť vnímať spoločné emócie, ktoré v tom istom čase, počas prvých dní okupácie, prežívali Česi a Slováci,“ priblížili zámer výstavy v tlačovej správe jej organizátori.
Zobraziť fotogalériu k článku:
21. august 1968
Slovenská republika a Česká republika si v utorok pripomínajú 50. výročie od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československej socialistickej republiky, udialo sa tak v noci z 20. na 21. augusta 1968. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a NDR sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa stiahli až v roku 1991.
Zničené cesty a rozstrieľané fasády
Nádeje vkladané v roku 1968 do obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti vedené prvým tajomníkom ÚV KSČ Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila takzvaná politika normalizácie. Za prvého, neskôr generálneho tajomníka ÚV KSČ bol v apríli 1969 zvolený Gustáv Husák, ktorý sa v roku 1975 stal aj prezidentom.
Okupácia si vyžiadala viac ako sto mŕtvych a stovky zranených. Vojská za sebou nechali zničené cesty a rozstrieľané fasády domov. Podľa odhadov vtedajšieho ministerstva financií bola výška priamych škôd 1,4 miliardy korún. Neskôr boli škody odhadnuté na 4,48 miliardy korún, nepriame škody však boli oveľa vyššie.
Viac k témam: Andrej Danko, august 1968, okupácia Československa, Peter Pellegrini
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Premiér Pellegrini otvoril výstavu fotografií o okupácii Československa z augusta 1968 © SITA Všetky práva vyhradené.