BRATISLAVA 27. júna (WebNoviny.sk) – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si v stredu pripomína obete komunistického režimu. OĽaNO pripomína, že pred 68 rokmi 27. júna v Československu popravili prvé obete komunistického režimu – Miladu Horákovú, Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviša Kalandru.
„Veľmi sa ma dotkol prípad jedinej popravenej ženy v tomto politickom procese. Bola ňou právnička a poslankyňa Milada Horáková,“ uviedla poslankyňa za OĽaNO a predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová s tým, že v politických procesoch bolo po roku 1950 obžalovaných 639 ľudí a padlo desať trestov smrti.
Odporúčame:
Ochranári, opozícia i verejnosť žiadajú poslancov, aby zastavili spaľovanie kvalitného dreva
„Na svojej vlastnej koži Horáková zažila kruté metódy nacistov aj komunistov. Verejne varovala pred nebezpečím diktatúry jednej strany, ktorú označila na počiatok mravného a hospodárskeho úpadku. Proces s ňou mal zastrašiť a šokovať verejnosť, keďže hlavnou obžalovanou bola žena a dokonca poslankyňa. A to sa komunistom podarilo. Národ sa začal báť,“ doplnila Verešová.
Obžalovania, doživotia aj tresty smrti
Ako ďalej pripomína Verešová, tento proces bol začiatkom komunistickej diktatúry. V nasledujúcich politických procesoch bolo obžalovaných 639 ľudí, padlo 10 trestov smrti, 48 doživotných žalárov a ďalšie tresty v celkovej dĺžke 7 850 rokov.
„Tieto udalosti musia aj dnes predstavovať našu spoločnosť výzvu. Aj dnes je potrebné zamýšľať sa nad dôvodmi, ktoré viedli k nastoleniu komunistickej totality,“ vyjadrila sa poslankyňa.
Odporúčame:
Danko chváli Pellegriniho prístup k nákupu stíhačiek a tvrdí, že mu je jedno, čo sa kúpi
„Už Gilbert Keith Chesterton povedal, že obranou pred tyraniou a neslobodou je vždy obrana ešte len pred javiacou sa tyraniou. Po začatí prenasledovania je už neskoro. Sloboda je dar,“ uzavrela.
Rovnostárstvo podľa Jurinovej nefungovalo
Aj podľa predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja a bývalej predsedníčky Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Eriky Jurinovej spôsobil komunistický režim množstvo utrpenia.
„Nerozumiem tým, ktorí zľahčujú dôležitosť otázok neslobody a prikláňajú sa k rovnostárstvu, ktoré v praxi nikdy nefungovalo, ale bolo základom fungovania socializmu,“ uviedla Jurinová.
Odporúčame:
Hnutie OĽaNO chce zlepšiť život ľudí na východnom Slovensku, navrhlo niekoľko opatrení
„Ľudská dôstojnosť, ruka v ruke s politickými i náboženskými slobodami sú základným pilierom spravodlivej spoločnosti. Preto si musíme pripomínať všetky príkoria, ktoré predchádzajúci režim priniesol nielen politickým väzňom, ale aj ich blízkym a celým rodinám. Sú to zničené osudy rodín, ktorým bol zničený profesionálny i spoločenský život len preto, že hájili svoje presvedčenie,“ dodala Jurinová.
Viac k témam: Anna Verešová, Erika Jurinová, komunizmus, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Národ sa začal báť, spomína OĽaNO na Miladu Horákovú a popravené obete komunistického režimu © SITA Všetky práva vyhradené.