Home / EKONOMIKA / Ekonomika Slovenska / Nová daň z poistenia zvýši aj cenu tovarov a služieb, tvrdí asociácia zamestnávateľov

Nová daň z poistenia zvýši aj cenu tovarov a služieb, tvrdí asociácia zamestnávateľov

BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) sú znepokojení zavádzaním novej dane z poistenia.

Návrh zákona, ktorý sa bude v najbližších dňoch prerokúvať v príslušných výboroch Národnej rady SR, nezasiahne podľa nich iba poisťovne, ako to tvrdí rezort financií, ale zasiahne celé podnikateľské prostredie a bežných občanov.

Zvýšením poistného z titulu novej osempercentnej dane totiž podľa zamestnávateľov vzrastú náklady všetkým podnikateľom, čo bude musieť byť podľa nich nevyhnutne premietnuté do cien tovarov a služieb. Slováci tak budú zasiahnutí viackrát – jednak zvýšením cien ich súkromných poistiek a rastom cien výrobkov a služieb, ktoré kupujú.

Vyššie výdavky na poistenie

Zaťažené podľa zamestnávateľov budú tiež mestá a obce, a to prostredníctvom vyšších výdavkov na poistenie. Daň z poistenia tak negatívne podľa zamestnávateľov zasiahne práve tých, ktorí sa správajú zodpovedne a svoj majetok poisťujú voči nepredvídateľným udalostiam.

Odporúčame:
Koalícia sa dohodla na znížení DPH na ubytovanie, Slováci by mali dostávať aj rekreačné poukážky

Podnikatelia majú výhrady i voči procesu prípravy novely a konzultáciám so subjektmi, ktorých sa daň priamo dotýka – samotnými poisťovňami. Predkladateľ zavedenie novej dane navyše nepodložil podľa zamestnávateľov korektnou a detailnou analýzou vplyvov novely zákona.

Za nebezpečný precedens považujú zamestnávatelia i pokračovanie v selektívnej regulácii jedného odvetvia a precedensom je i zavádzanie novej dane počas zdaňovacieho obdobia. To má zásadný dopad na existujúce právne vzťahy.

Pochybnosti a nedôvera

Podnikatelia vnímajú poistenie ako významnú garanciu pre svoje podnikanie a v prípade povinných poistení tiež ako štátom určenú povinnosť. Preto sa spoliehajú na to, že poisťovne na Slovensku sú stabilné, keďže ide o štátom regulovaný sektor, za ktorý podľa kompetenčného zákona zodpovedá práve ministerstvo financií.

Odporúčame:
Deň daňovej slobody máme tento rok skôr, na štát pracujú Slováci kratšie ako vlani

Negatívny prístup regulátora k poisťovníctvu a k poisťovniam vzbudzuje podľa zamestnávateľov pochybnosti a nedôveru podnikateľského sektora k poisteniu ako inštitútu, ktorý im má garantovať v prípade nepredvídanej a závažnej škodovej udalosti pokračovanie v podnikateľskej činnosti.

Zamestnávatelia združení v RÚZ a AZZZ žiadajú zastavenie legislatívneho procesu návrhu zákona o dani z poistenia. Zároveň pri predkladaní akejkoľvek novej regulácie v budúcnosti očakávajú korektný prístup predkladateľa, dôslednú analýzu vplyvov a predovšetkým nie politickú, ale odbornú diskusiu so všetkými dotknutými subjektmi.

Neoprávnený tlak na verejnosť

Ako v reakcii uviedlo Ministerstvo financií SR, zamestnávatelia sa nechali vtiahnuť do hry poisťovní a podporujú ich tlak na verejnosť, ktorý rezort financií vníma ako absolútne neoprávnený.

Návrh zákona prešiel podľa ministerstva štandardným legislatívnym procesom, počas ktorého mali všetky subjekty možnosť s ministerstvom financií o tejto téme diskutovať. Ministerstvo financií podľa jeho vyjadrení vo viacerých oblastiach vyhovelo pripomienkam a návrh upravilo.

To isté, čo platí pre všetkých klientov poisťovní, platí podľa rezortu financií aj pre podnikateľov. Ani v tomto prípade nemajú poisťovne podľa ministerstva dôvod, aby zvyšovali ceny. O to viac, že ide iba o nahradenie v súčasnosti platného odvodu rovnako vysokou daňou. “Keď poisťovne hovoria o zodpovednosti, prečo sa samé nesprávajú zodpovedne k svojim klientom, ale ceny im zvyšujú ešte pred zavedením novej dane?“ pýta sa v stanovisku ministerstvo.

Viac k témam: Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, daň, poistenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Nová daň z poistenia zvýši aj cenu tovarov a služieb, tvrdí asociácia zamestnávateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najlepšie podmienky pre malé a stredné firmy na Slovensku sú v Prešove, tvrdí štúdia

Najlepšie čiastkové umiestnenie spomedzi slovenských miest v štúdii Doing Business, ktorá porovnávala podnikanie vo vybraných mestách v  Chorvátsku, Českej republike, Portugalsku a na Slovensku dosiahla Žilina, ktorej patrí tretia priečka v indikátore Prístup k elektrickej energii. BRATISLAVA 6. júla (WebNoviny.sk) – Zo slovenských miest sa má podľa štúdie Doing Business, ktorú vypracovala Svetová banka, najjednoduchšie podnikať malým

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *