Home / SLOVENSKO / Keď domov nie je bezpečný: Tesco pomáha obetiam domáceho násilia

Keď domov nie je bezpečný: Tesco pomáha obetiam domáceho násilia

25.11.2024 (SITA.sk) – Bitky, nadávky, ponižovanie či sexuálne násilie zažíva doma podľa odhadov viac ako pol milióna ľudí na Slovensku. Väčšina násilných činov páchaných na ženách, ale aj mužoch sa deje za zavretými dverami domácností, kde okrem detí nie sú prítomní žiadni svedkovia. Domovy už nie sú pre týraných ľudí bezpečným miestom. Aj preto Tesco pred rokom spustilo unikátny systém pomoci obetiam domáceho násilia. Práve pracovisko sa stáva pre mnohé obete jediným miestom, kde môžu hľadať pomoc, podporu a bezpečie. Tesco tento rok pomoc rozšírilo nielen na deti obetí, ale pokračuje ďalej a vytvorilo sociálny fond na pôžičku či finančnú výpomoc.

Podľa dostupných štatistík z roku 2022 bolo na Slovensku polícii nahlásených približne 1 608 prípadov domáceho násilia. Podľa odhadov ide len o časť skutočných incidentov, pretože len 15 – 17 % obetí nahlási násilie na políciu.

„Pomáhať obetiam domáceho násilia je veľmi dôležitou súčasťou pomoci Tesca tým najzraniteľnejším skupinám. Počas trvania programu sa nám za rok podarilo pomôcť až piatim kolegyniam, ktoré boli obeťami domáceho násilia, niektoré aj s deťmi, alebo boli svedkami týrania vo svojom okolí. Aj keby sa nám podarilo zachrániť hoci iba jeden život, náš program má obrovský význam. Snažíme sa obete domáceho násilia posmeliť, aby sa nebáli požiadať o pomoc. Dodajú tak odvahu aj ďalším ľuďom v ťažkých životných situáciách,“ hovorí Renáta Vozárová, personálna riaditeľka Tesca na Slovensku, a dodáva: „Boli by sme radi, keby sa pridali aj ďalšie veľké spoločnosti. Pracovisko môže pre obete domáceho násilia predstavovať akýsi prechodný ostrov bezpečia. Zároveň veľkí zamestnávatelia majú aj prostriedky na pomoc tým najzraniteľnejším. Podľa štatistík sa každá tretia Slovenka v dospelosti stretne s domácim násilím, čo je skutočne alarmujúce číslo.“

Podľa nej vo všetkých registrovaných prípadoch cez bezplatnú Tesco linku pomoci „Na nás sa môžete spoľahnúť“ boli obeťami ženy. V troch prípadoch aj deti. Štyri z nich kontaktovali linku pomoci individuálne, jedna kolegyňa za podpory svojho manažéra. Dve kolegyne využili aj deň plateného bezpečného voľna.

Žiaľ, násilie sa nedotýka len dospelých, ale často zasahuje aj deti, ktoré s nimi žijú v jednej domácnosti. Samy deti sú pritom rovnako obete, či už priamo zasiahnuté násilím alebo prostredím, v ktorom vyrastajú. Aj preto Tesco počas leta tohto roka rozšírilo podporu aj na neplnoleté deti, o ktoré sa týrané kolegyne a kolegovia starajú.

„K novej podpore patrí aj vytvorenie sociálneho fondu určeného na pôžičky či výpomoc. Financie pomôžu napríklad vykryť náklady obetí pri novom štarte do života bez agresora. Tesco pomáha všade tam, kde je to potrebné. Podpora a pomoc obetiam domáceho násilia je pre nás jednou z priorít pri vytváraní najlepšieho miesta na prácu,“ vysvetľuje Renáta Vozárová.

Na Slovensku je domácemu násiliu podľa odhadov vystavená každá piata žena*, avšak nevyhýba sa ani mužom. Podľa interného prieskumu Tesca až 79 % kolegýň a kolegov považuje domáce násilie za celospoločenský problém, ktorý sa netýka iba konkrétnej rodiny. Zároveň 39 % respondentov pozná niekoho zo svojho okolia, kto sa stal obeťou domáceho násilia, a 17 % opýtaných má dokonca priamu skúsenosť s domácim násilím.

Súčasťou boja Tesca proti domácemu násiliu je aj kampaň s heslom Všade dobre, doma najhoršie? a s označením #UžStačilo.

Formy podpory pre obete domáceho násilia v Tescu:

5 dní plateného voľna pre kolegu/yňu, ktorý/á zažíva domáce násilie
2 dni plateného voľna pre kolegu/yňu, ktorý/á pomáha kolegovi/yni, ak sú obeťou domáceho násilia
Nové telefónne číslo s kreditom
Tesco Anjel pomoc – finančná alebo nefinančná forma podpory
Nová e-mailová adresa pre kolegov z centrály
Úschova dokumentov alebo hotovosti v trezore na prevádzke
Zohľadnenie ťažkej životnej situácie pri hodnotení pracovného výkonu
Úprava pracovného času, prípadne pracoviska – možnosť presunúť kolegu/yňu na iné miesto výkonu práce
Možnosť využiť iný východ z pracoviska
Pomoc pri dochádzaní do/z práce, návšteve polície/súdu/lekára, prípadne pri sťahovaní
Novinka – finančná forma pomoci zo sociálneho fondu /sociálna pôžička alebo sociálna výpomoc/

Pozn.: Dáta sú použité z webu zastavmenasilie.gov.sk, ktorý poskytuje informácie z Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie (KMC) a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v oblasti prevencie a eliminácie násilia na ženách.

Informačný servis

Viac k témam: Domáce násilie, PR
Zdroj: SITA.sk – Keď domov nie je bezpečný: Tesco pomáha obetiam domáceho násilia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimečka reaguje na krízu v koalícii: Čím skôr príde politická zmena cez predčasné voľby, tým lepšie

Podľa Kaliňáka je Smer stabilný, ako vždy aj bol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *