Home / EKONOMIKA / Slovensko sa ocitlo na chvoste Európy, v rozvoji startupov zaostávame za najlepšími

Slovensko sa ocitlo na chvoste Európy, v rozvoji startupov zaostávame za najlepšími

2.11.2024 (SITA.sk) – Slovensko je z hľadiska startupového potenciálu na chvoste Európy. S počtom 93 startupov na milión obyvateľov zaostávame za väčšinou štátov Európskej únie.

Výrazne pod európskym priemerom sme aj v objeme investícií rizikového kapitálu, ktoré patria medzi ďalšie kľúčové faktory ovplyvňujúce rozvoj podnikania. Startupová scéna u nás teda čelí mnohým výzvam, ktoré môžu byť pre začínajúcich podnikateľov prekážkou.

Slovenský ekosystém neprekvitá

Kým v niektorých európskych krajinách, ako sú Estónsko, Švédsko či Fínsko, startupová scéna prekvitá a nové nápady nachádzajú rýchlu podporu, Slovensko sa stále snaží nájsť v tomto dynamickom ekosystéme svoju cestu.

„Porovnanie s inými krajinami ukazuje, že podmienky pre rozvoj startupov sú u nás síce sľubné, no ešte v mnohom zaostávajú za najlepšími, a vo všeobecnosti dokonca za európskym priemerom,“ hodnotí situáciu výkonný manažér Seed Startera Michal Vanovčan.

Že slovenský startupový ekosystém nijak neprekvitá, ukazuje napríklad rebríček zohľadňujúci počet startupov na milión obyvateľov. V rámci Európskej únie sa držíme na chvoste, horšie je na tom už len Poľsko a Rumunsko.

Lídrom je Estónsko

Podľa údajov za rok 2023 je na Slovensku 93 startupov na milión obyvateľov, napríklad v susednom Maďarsku je to 146, v Česku 162 a v Rakúsku 321. Jasným lídrom je Estónsko, ktoré má síce štvornásobne menej obyvateľov než Slovensko, avšak na milión obyvateľov tu pripadá 1 299 startupov.

Podpriemerná je u nás aj dostupnosť kapitálu pre startupy. Objem investícií rizikového kapitálu v prepočte na jedného obyvateľa je na úrovni 12 eur, zatiaľ čo európsky priemer je 78 eur. V Českej republike je to pritom 17 eur, v Bulharsku 27 eur a v Estónsku 310 eur.

Problémom je odliv mozgov

Veľkou výzvou, ktorá tiež významne ovplyvňuje startupové prostredie u nás, je dostupnosť kvalifikovaných pracovných síl. Hoci na Slovensku máme silnú základňu technických univerzít v Bratislave, Košiciach či Žiline, vážnym problémom je už niekoľko rokov veľký odliv mozgov.

Štatistiky ukazujú, že podiel domácich študentov na zahraničných vysokých školách je 19 %. Za štúdiom do zahraničia odchádzajú zvyčajne najúspešnejší maturanti a mnoho z nich tam po skončení štúdia aj ostáva. Šikovní Slováci sa tak potom často rozhodnú začať podnikať radšej v inej krajine než na Slovensku.

Dôvodom môže byť kombinácia predchádzajúcich faktorov, ale, samozrejme, aj veľkosť trhu, lepšie prepojenie so startupovým ekosystémom ako aj profesionalita hráčov v ňom.

Prvý korporátny venture kapitálový program

Situácia v slovenskom startupovom ekosystéme bola aj jedným z dôvodov, prečo vznikol Seed Starter. Ide o prvý korporátny venture kapitálový program u nás, ktorý vznikol pred dvoma rokmi pod hlavičkou Slovenskej sporiteľne.

Ponúka nielen investície, ale aj profesionálnu inkubáciu, obsahovú podporu a širokú sieť partnerov a zákazníkov, s ktorými dokáže startupy prepojiť a pomôcť im vstúpiť na reálny trh. Zameriava sa na startupy, ktoré by v ideálnom prípade mohli mať synergický efekt s finančnou inštitúciou.

Viac k témam: Podnikatelia, Rebríček, Startup
Zdroj: SITA.sk – Slovensko sa ocitlo na chvoste Európy, v rozvoji startupov zaostávame za najlepšími © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovenská ekonomika čelí výraznej neistote, konsolidačné opatrenia sa začali negatívne prejavovať na nálade spotrebiteľov

Index ekonomickej nálady klesol na najnižšiu hodnotu za posledný rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *