Home / EKONOMIKA / Disponuje Slovensko špionážnym systémom Pegasus? Šutaj Eštok aj Kaliňák sa vyjadrili, či má SIS schopnosť „totálnej penetrácie“ mobilov

Disponuje Slovensko špionážnym systémom Pegasus? Šutaj Eštok aj Kaliňák sa vyjadrili, či má SIS schopnosť „totálnej penetrácie“ mobilov

4.9.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 4. septembra, 14:59

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nemôže potvrdiť, že by slovenské bezpečnostné zložky disponovali izraelským špionážnym systémom Pegasus. Ako povedal pred stredajším rokovaním vlády, medializovaná informácia sa „ani náznakom nedotýka reality“.

„Ja nie som predstaviteľ Slovenskej informačnej služby,“ pripomenul Šutaj Eštok. Doplnil však, že ako minister vnútra nemá takúto informáciu, nemôže to byť „hotová vec“.

Pegasus nie je odpočúvací systém

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) uviedol, že tieto správy nie sú ničím overené. Ide o snahy vyvolať len ďalšiu politickú tému. Upozornil tiež, že disponovanie takýmto systémom slovenská legislatíva nepripúšťa a dodal, že Pegasus nie je odpočúvací systém.

„Pegasus je de facto v prenesenom slova zmysle domovou prehliadkou. A to nie je možné, to nepokrýva zákon o ochrane pred nelegálnym odporúčaním. Spravodajské služby ho tým pádom nemôžu používať,“ uviedol minister s tým, že povolený je len monitoring elektronickej komunikácie, a teda telefonovanie či už klasické analógové, alebo cez aplikácie.

Teoreticky by to bolo podľa Kaliňáka bolo možné, keby sa upravila legislatíva, aby mohli mať takéto systémy k dispozícii orgány činné v trestnom konaní.

Extrémne drahá cena

„Ale aj v tom prípade by bola potrebná úprava. Nezodpovedá to našej legislatíve, takže je to vylúčené. Navyše, takýto systém sa nekupuje jednoducho, je extrémne drahý a jeho používanie je tiež extrémne drahé,“ priblížil minister obrany s tým, že ak aj niektoré krajiny takýto systém používali, tak to bolo podľa neho vyhodnocované a bol z toho aj škandál.

Minister v tejto súvislosti pripomenul, že bol jedným z autorov zákona o ochrane pred nelegálnym odpočúvaním z roku 2004.

„Keď som ako minister končil, navrhol som, aby opozícia mala predsedu komisie, ktorá bude môcť kontrolovať odpočúvanie a aktívne vstupovať do spisov. Ale bohužiaľ, počas rokov 2020 až 2023 sa tu demokracia veľmi nepestovala, takže takáto komisia nebola zvolená. A teraz verím, že už k tomu dôjde, a bude mať absolútne oprávnenie toto skontrolovať a vydať o tom aj vyhlásenie,“ uviedol Kaliňák.

Kaliňák je proti tomuto systému

Minister zdôraznil, že je zásadne proti používaniu takéhoto systému, pretože je to ohrozením demokracie. Polícia a rovnako SIS podľa neho disponujú dostatkom kompetencií a nástrojov, aby dokázali monitorovať nebezpečné osoby. Potvrdil však, že bývalá vláda mala záujem takéto zariadenie kúpiť.

„Boli tu odborníci a viackrát sa to prezentovalo. Aj vtedy sme vyjadrili svoje vážne obavy, že je to zneužiteľné na obe strany. Je to dvojstranný meč, ktorý ešte žiadne vyriešenie situácie nepriniesol,“ uzavrel minister.

Zásadný prielom v sledovaní

Slovenská informačná služba (SIS) a možno aj ďalšie bezpečnostné zložky štátu zrejme získali schopnosť „totálnej penetrácie“, teda úplného ovládnutia v podstate akéhokoľvek mobilného telefónu a aj niektorých ďalších elektronických zariadení.

Ako ďalej informuje Denník N, túto informáciu potvrdili štyri rôzne zdroje s väzbami na bezpečnostnú komunitu. Konkrétne by malo ísť o izraelský systém Pegasus.

„Ak by naozaj išlo o systém Pegasus, bol by to zásadný prielom v schopnosti sledovať ľudí. Slovenské tajné služby či polícia dokázali odpočúvať telefonické hovory a čítať SMS správy prostredníctvom odpočúvacieho systému, ktorý podliehal súhlasu súdu,“ vysvetlil denník.

Obrana proti systému je obmedzená

Doplnil, že pokiaľ by išlo o inú elektronickú komunikáciu, tajné služby by to mali zložitejšie, ak by nemali k dispozícii mobil sledovanej osoby. Koľko mobilov či iných zariadení Pegasus dokáže sledovať, nie je podľa Denníka N obmedzené a záleží len na tom, koľko sa dodávateľskej firme zaplatí.

„Mohlo by teda ísť o desiatky, ale aj stovky mobilov, a obrana proti systému Pegasus je veľmi obmedzená, i keď nie nemožná,“ skonštatoval denník.

Denník N pripomína, že Pegasus je špionážny softvér, ktorý vyvinula izraelská spoločnosť NSO Group. „Ide o firmu zo severného Tel Avivu, kde je známe sídlo viacerých úspešných technologických startupov,“ uviedol denník.

Obeťou mohol byť Macron

Systém podľa neho prvýkrát upútal celosvetovú pozornosť v júli 2021 po investigatívnom článku skupiny veľkých médií, medzi ktorými bol aj americký denník Washington Post, nemecký Die Zeit či britský The Guardian. Vtedy sa ukázalo, že na zozname potenciálnych cieľov hackerských útokov bolo až 50-tisíc telefónnych čísel.

„Medzi možnými obeťami boli aj stovky politikov vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Cez tento nástroj hackli napríklad aj telefón kritikov vlády Viktora Orbána, či aj opozičných politikov v Poľsku, ktorí boli kritickí k Jarosławovi Kaczyńskému a jeho vtedy vládnej strane PiS,“ zdôraznil Denník N. Ako dodal, Slovenská informačná služba otázky k systému nepotvrdila ani nevyvrátila.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister obrany SR, Minister vnútra SR, mobilné telefóny, Špionážny softvér Pegasus, Tajne služby
Zdroj: SITA.sk – Disponuje Slovensko špionážnym systémom Pegasus? Šutaj Eštok aj Kaliňák sa vyjadrili, či má SIS schopnosť „totálnej penetrácie“ mobilov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko čelí starnutiu populácie a odlivu ľudí do zahraničia, Raši zdôraznil potrebu investícií do viacerých oblastí (foto)

Minister investícií tiež upozornil na to, že demografické zmeny predstavujú dlhodobú prekážku konkurencieschopnosti Slovenska a prehlbujú regionálne rozdiely.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *