Home / SLOVENSKO / Kúpa nehnuteľnosti v Egypte: Odborník radí, na čo si dať pozor

Kúpa nehnuteľnosti v Egypte: Odborník radí, na čo si dať pozor

11.6.2024 (SITA.sk) – Kúpa nehnuteľnosti v Egypte je atraktívna investícia do budúcnosti. Je však kľúčové pochopiť právne aspekty a postupy, aby ste sa vyhli komplikáciám a ochránili svoje záujmy.

Kúpa nehnuteľnosti v Egypte môže byť skvelou príležitosťou, či už hľadáte rekreačný dom, investíciu alebo trvalé bydlisko. Existuje však niekoľko kľúčových aspektov a právne postupy, ktoré treba poznať, aby ste sa nestali obeťou podvodníkov, či nekúpili nehnuteľnosť, na ktorej prerobíte. „Internet je plný videí a článkov o právnych aspektoch kúpy nehnuteľnosti v Egypte, ale chýbajú tam fakty. Dávajte si preto na to pozor. Často ide o ľudí, ktorí nemajú s predajom nehnuteľností v Egypte žiadne skúsenosti,“ upozorňuje Tomáš Ilias z realitnej kancelárie GoEgypt, ktorá má dlhoročné skúsenosti s predajom a kúpou nehnuteľností v Egypte.

V prvom rade poznajte legislatívu

Zákony a predpisy upravujúce kúpu a vlastníctvo nehnuteľností v Egypte sú odlišné ako na Slovensku, preto sa oplatí, ak ich aspoň trochu poznáte alebo vyhľadáte odborníka, ktorý ich ovláda. Kľúčovým zákonom je Zákon o nehnuteľnostiach č. 84 z roku 2008. Existujú aj rôzne predpisy, ktoré upravujú špecifické aspekty vlastníctva ako prenájom či výstavbu. Vzhľadom na zložitosť legislatívy odborník odporúča kúpu nehnuteľnosti konzultovať s právnikom, ktorý má skúsenosti s egyptským nehnuteľnostným právom. „Naša realitná kancelária GoEgypt má dobrého advokáta priamo na našej webstránke, takže právne služby nie sú žiadnym tajomstvom,“ zdôrazňuje Ilias.

Ako postupovať pri kúpe

Postup pri kúpe nehnuteľnosti v Egypte sa môže líšiť v závislosti od typu nehnuteľnosti a jej lokality. Vo všeobecnosti však zahŕňa nasledovné kroky:

Vyhľadanie nehnuteľnosti: Prehľadávajte ponuky online alebo navštívte Egypt a prezrite si nehnuteľnosti osobne.
Podpis zmluvy o kúpe: Po výbere nehnuteľnosti podpíšete zmluvu s predávajúcim. Táto zmluva obsahuje podrobný popis nehnuteľnosti, cenu, podmienky platby a termín odovzdania.
Registrácia: V Egypte neexistuje inštitúcia ako kataster, ale nahrádza ho takzvaný register nehnuteľností. Po podpise zmluvy musíte nehnuteľnosť v tomto registri zaregistrovať. Avšak pozor, nestačí len overenie podpisov na súde, je nutné pokračovať v procese registrácie.
Platba: Platbu uhrádzajte vždy na účet predávajúceho alebo daného rezortu, nikdy nie na účet realitnej kancelárie.

https://cdnv.sita.sk/sites/32/2024/06/videoegypt.mp4

2 spôsoby vlastníctva cudzincov

Cudzinci môžu v Egypte vlastniť nehnuteľnosti dvoma spôsobmi:

Plné vlastníctvo: Umožňuje plne disponovať s nehnuteľnosťou, vrátane predaja, prenájmu alebo darovania.
Právo užívania: Umožňuje užívať nehnuteľnosť na základe zmluvy o prenájme alebo doživotnom užívaní, bez možnosti predaja alebo darovania.

Pri kúpe nehnuteľnosti je dôležité zistiť, aký typ vlastníctva vám bude ponúknutý. V Egypte neodporúčame právo užívania,“ radí odborník z realitnej kancelárie GoEgypt.

Aké poplatky a dane vás čakajú

Pri kúpe nehnuteľnosti v Egypte sa stretnete s rôznymi poplatkami a daňami:

Daň z prevodu nehnuteľnosti: nie je žiadna
Právne služby: Poplatky za právne služby notára, overenie zmluvy o kúpe na súde a registrácia nehnuteľnosti sú 550 eur
Ročné dane z nehnuteľností: Ročné dane, ktoré sa platia z hodnoty nehnuteľnosti. Daňová sadzba je jednotná: 10 % z ročnej hodnoty nájmu po odpočítaní 30 % výdavkov na bývanie a 32 % výdavkov na nebytové priestory, za všetky výdavky, ktoré daňovník znáša, vrátane výdavkov na údržbu.

Napríklad:

1 izbový apartmán: od 500 do 600 libier závisí od lokality

2 izbový apartmán: od 800 do 900 libier závisí od lokality

3 izbový apartmán: od 1 100 do 1 200 libier závisí od lokality

Tieto ceny sa líšia podľa uváženia komisie zriadenej daňovým úradom.

Dedičstvo v prípade vašej smrti

Dedičské zákony v Egypte umožňujú cudzincom dediť nehnuteľnosti, avšak proces môže byť zdĺhavý. Záleží tiež od národnosti dediča. „Odporúčame, aby ste sa pred kúpou nehnuteľnosti poradili s právnikom o tom, ako by sa dedila v prípade vašej smrti. Je vhodné zapísať potenciálnych dedičov priamo do kúpnej zmluvy, aby sa predišlo budúcim komplikáciám,“ radí Ilias.

Výber správnej nehnuteľnosti

Nie každá nehnuteľnosť v Egypte je pre vás ideálna. Keďže ide o väčšiu investíciu, radšej pred jej kúpou zvážte tieto 3 skutočnosti:

Typ nehnuteľnosti a lokalita: Nevyberajte len podľa ceny, ale aj podľa blízkosti k moru a službám. „V priemere, keď si kúpite dobrý byt na dobrom mieste, tak viete zarobiť cca 10% netto z kúpnej ceny ročne z prenájmov. Vždy si však dajte ukázať aj okolie a nie len samotný rezort,“ upozorňuje realitný maklér z GoEgypt.
Náklady na údržbu a správu: Rezorty si účtujú poplatky za správu spoločných priestorov, ktoré sa môžu meniť podľa ekonomickej situácie. „Niektoré rezorty majú napísanú jasnú klauzulu, že každý rok fixne zvyšujú poplatok o niekoľko percent – na tomto môžete byť za X rokov vysoko stratový, lebo poplatok budete mať veľký, ale kvalita služieb zostáva. Dajte si na to preto pozor,“ hovorí Ilias.
Využitie nehnuteľnosti: Premyslite si, ako plánujete nehnuteľnosť využívať a aké sú vaše očakávania ohľadom návratnosti investície. Od odpovede na túto otázku sa totiž odvíja veľa ďalších vecí.

Prečo zvoliť GoEgypt?

GoEgypt je jediná realitná kancelária, ktorá poskytuje právne služby priamo na svojej webstránke. Ich skúsenosti a profesionálny prístup vám zaručia bezpečný a bezproblémový proces kúpy. „Kúpa nehnuteľnosti v Egypte nie je jednoduché rozhodnutie, preto nekupujte len online, ako to ponúkajú iné realitné kancelárie. Dohodnite si stretnutie a my vycestujeme na Slovensko za vami. Pre viac informácií a osobnú konzultáciu nás preto neváhajte kontaktovať,“ dodáva na záver odborník z GoEgypt.

Informačný servis

Viac k témam: Egypt, GoEgypt, Nehnuteľnosti
Zdroj: SITA.sk – Kúpa nehnuteľnosti v Egypte: Odborník radí, na čo si dať pozor © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kontroverzné tajné hlasovanie o miestnych daniach v Košiciach skončilo na prokuratúre

Podnet na prokuratúru podala na sklonku roka 2024 poslankyňa metského zastupiteľstva Beáta Zemková, ktorá bola pri tajnom hlasovaní súčasťou sedemčlennej hlasovacej komisie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *