Home / SLOVENSKO / Európsky súd pre ľudské práva oznámil vláde desiatky nových sťažností voči Slovensku, niektoré sa týkajú protipandemických opatrení

Európsky súd pre ľudské práva oznámil vláde desiatky nových sťažností voči Slovensku, niektoré sa týkajú protipandemických opatrení

4.4.2024 (SITA.sk) – V roku 2023 Európsky súd pre ľudské práva oznámil slovenskej vláde 143 nových sťažností voči SR. Informovalo o tom Ministerstvo spravodlivosti SR s tým, že vyše tretina sťažností sa týkala namietaného porušenia práva na prerokovanie veci v primeranej lehote.

Najčastejšie namietané porušenie práv

Často namietané bolo aj porušenie práva na pokojné užívanie majetku, pričom niektoré sťažnosti sa týkali opatrení proti šíreniu koronavírusu a zaistenia majetku alebo peňažných prostriedkov v kontexte trestného konania.

Vláde podľa ministerstva napríklad oznámili päť sťažností, týkajúcich sa podmienok vo väzbe alebo dôkladných osobných prehliadok v ústave na výkon trestu odňatia slobody, ako aj ďalšie dve sťažnosti týkajúce sa zlého zaobchádzania zo strany polície. Okrem toho bolo vláde oznámených deväť sťažností, týkajúcich sa dôvodnosti väzby.

Významné a jedinečné postavenie

„Aj posledné rozsudky ESĽP proti Slovenskej republike ukazujú, aké významné a jedinečné postavenie má tento medzinárodný systém ochrany ľudských práv a našou úlohou je nie iba tieto rozsudky vykonať, ale aj prioritne riešiť štrukturálne problémy, na ktoré nás súd upozorňuje, aby sa ním konštatované porušenia ľudských práv zo strany štátu už neopakovali,“ zdôraznila štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Katarína Roskoványi.

V roku 2023 zastupovala Slovensko v konaní pred ESĽP Miroslava Bálintová. Zástupkyňa predkladala stanoviská k sťažnostiam podaných proti SR, takisto vyjadrenia k nárokom sťažovateľov na spravodlivé zadosťučinenie a vyjadrovala sa aj k možnosti uzavretia zmieru v jednotlivých prípadoch so súhlasom ministra spravodlivosti.

Viac k témam: Justícia, Koronavírus, Minister spravodlivosti SR, Sťažnosti, Zástupkyňa pred ESĽP
Zdroj: SITA.sk – Európsky súd pre ľudské práva oznámil vláde desiatky nových sťažností voči Slovensku, niektoré sa týkajú protipandemických opatrení © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Boj o Fond na podporu umenia. Na odmietnutie novely zákona vyzýva poslancov vyše 200 mimovládok

Fond na podporu umenia vznikol preto, aby nerozhodovali politici, ale odborníci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *