Home / SLOVENSKO / V Košiciach sa pri príležitosti šiesteho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny zišlo približne 3-tisíc ľudí (video)

V Košiciach sa pri príležitosti šiesteho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny zišlo približne 3-tisíc ľudí (video)

21.2.2024 (SITA.sk) – V Košiciach na zhromaždení Za slušné Slovensko, pri príležitosti šiesteho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej, sa zišlo približne 3-tisíc ľudí. Uviedol to vo vyjadrení pre médiá jeden z organizátorov Ján Gálik.

6. výročie je smutnejšie

Zdôraznil, že účasť sa odhaduje pomerne ťažko, dodal ale, že mali pripravených tisíc odznakov, ktoré išli „ako teplé rožky“. Uviedol, že predošlé ročníky spomienkového zhromaždenia mali väčšmi pietny charakter, s cieľom pripomenúť si Jána a Martinu.

„Tento rok je taký smutnejší, trpkejší, práve pre to, že vláda, počas ktorej bol Ján Kuciak zavraždený, je späť pri moci. A to, čo táto vláda predvádza posledné týždne a mesiace, je katastrofálne. Naozaj ide veľký strach z toho, akým spôsobom budú túto krajinu spravovať. Myslím si, že im ide o všetko. Sú ochotní obetovať celú krajinu, spravodlivosť, sú ochotní obetovať slobodu a demokraciu, len pre pár ľudí, ktorých chcú ochrániť pred zákonom“ vyjadril sa.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/zhromazdenie-za-slusne-slovensko-v-kosiciach-3.mp4

Zhromaždenie má viac protestujúci ráz, než v minulosti

Označil to za nebezpečnú situáciu, aká tu ešte nebola a považuje za potrebné postaviť sa k nej vážne a jasne vyjadriť nesúhlas s tým, akým smerom sa štát uberá. Práve z tohto dôvodu bolo podľa Gálika tohtoročné pietne zhromaždenie viac protestné, než v minulosti.

„Netreba však očakávať, že protesty zmenia túto krajinu zo dňa na deň na Švajčiarsko. Je to dlhodobý, bolestivý proces,“ podotkol. Zdôraznil, že protesty Za slušné Slovensko boli výlučne občianskeho charakteru a nepodieľali sa na nich žiadni politickí predstavitelia. V aktivitách by podľa Gálika radi pokračovali, nevedel však spresniť termín, kedy by sa tak malo stať, vzhľadom na náročnosť organizácie.

„Ak by sme toto všetko mali pripravené, kľudne tu budeme každý týždeň. V tejto chvíli je ale predbežné hovoriť o tom kedy, ale určite to bude pokračovať. Neviem ešte presne odkedy dokedy,“ uzavrel.

Zhromaždenie v Košiciach sa začalo minútou ticha za zavraždeného novinára a jeho snúbenicu. Následne Shoshana Chovan prečítala list od rodičov zavraždeného páru. Ako rečníci vystúpili básnik Tomáš Straka, študentka Scarlett Langová, ale i výkonná riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel a novinár Dušan Karolyi. Pred začiatkom prichádzajúci účastníci zhromaždenia zapaľovali sviečky pri pamätníku Kuciaka a Kušnírovej pri Vedeckej knižnici.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenie k ucteniu pamiatky 6. výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Viac k témam: Spomienka, Vražda Jána Kuciaka, Zhromaždenie
Zdroj: SITA.sk – V Košiciach sa pri príležitosti šiesteho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny zišlo približne 3-tisíc ľudí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Klenot Karpát a jedinečné kúpele: Trenčianske Teplice chcú byť „Mestom bez dymu“

Toto kúpeľné mesto patrí k najstarším a najnavštevovanejším v našej krajine a aktuálne sa zameria na osvetu v oblasti fajčenia.

2 komentáre

  1. mna by viac zarmutilo, ako tento politicky cirkus, ze sa mi pred 11 dnami stratil maly biely psicek s ciernymi flakmi na hlavicke cipovany, zijuci so mnou 5 rokov ktoeho ludsky guner pripravil o zivot, hoci on nikomu nic zle neurobil, ak by som vedel kto to urobil zabijem ho bez akejkolvek milosti nemal som nikoho iba jeho zil som sam s nim bez rodiny a ozajstnych priatelov raz verimn, ze sa to dozviem a tej hajzel ma po chlebe…

  2. dal som ho viac vyhlasi v obecnom rozhlase kazdy den ho chodim hladat po dedine vylepil som o nom oznami a dal som ich na postu do obchodov do lekarne aj doktorovi a za 11 dni nic urcite uz je po nom, Boha jeho som na silnych sedativach a na vodke on bol jediny s kym som mohol doma hovorit a on mne rozumel a teraz ta samota a to ticho ma zabija ako tak sa branim ale pre koho mam v 77 ROKOCH ZIT ked niet nikoho pre koho by som zil…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *