Home / SVET / Zomrel bývalý americký minister zahraničia Henry Kissinger, držiteľ Nobelovej ceny za mier

Zomrel bývalý americký minister zahraničia Henry Kissinger, držiteľ Nobelovej ceny za mier

30.11.2023 (SITA.sk) – Vo veku 100 rokov v stredu zomrel bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger. Oznámila to jeho poradenská firma. Kissinger mal mimoriadny vplyv na globálne dianie za prezidentov Richarda Nixona a Geralda Forda, čím si vyslúžil aj ostrú kritiku aj Nobelovu cenu za mier.

Kissinger ako prvý uskutočnil takzvanú „kyvadlovú diplomaciu“ v snahe o mier na Blízkom východe. Použil tajné kanály na presadzovanie vzťahov medzi Spojenými štátmi a Čínou, čím ukončil desaťročia vzájomnej izolácie a nepriateľstva.

Inicioval rokovania v Paríži s cieľom dostať Spojené štáty z nákladnej vojny vo Vietname. Zároveň presadzoval politiku zmiernenia napätia so Sovietskym zväzom, ktorá viedla k dohodám o kontrole zbrojenia.

Veku 100 rokov sa Kissinger dožil v máji. Aj v posledných mesiacoch života sa však zaoberal globálnymi záležitosťami. Napríklad za situácie, v ktorej sa americko-čínske bilaterálne vzťahy nachádzali na dne, sa v júli v Pekingu stretol s čínskym vodcom Si Ťin-pchingom.

Viac k témam: bývalý americký minister zahraničných vecí, bývalý americký prezident, Nobelova cena za mier, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel bývalý americký minister zahraničia Henry Kissinger, držiteľ Nobelovej ceny za mier © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kaliňák rokoval v Pentagone s americkým ministrom obrany Austinom, riešili aj pomoc Ukrajine (video)

Kaliňák potvrdil záujem Slovenska pokračovať v modernizácii slovenského obranného priemyslu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *