Home / SVET / Slovenská politika ohľadom NATO sa podľa Blanára nemení, vyjadril sa aj k dvom percentám HDP na obranu a pomoci Ukrajine (foto)

Slovenská politika ohľadom NATO sa podľa Blanára nemení, vyjadril sa aj k dvom percentám HDP na obranu a pomoci Ukrajine (foto)

29.11.2023 (SITA.sk) – Slovensko bude pokračovať v záväzku vynakladať na obranu dve percentá HDP. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár to zdôraznil v utorok 28. novembra v Bruseli na rokovaní Severoatlantickej rady. Ako ďalej informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, slovenská politika ohľadom NATO sa podľa Blanára s príchodom novej vlády nemení.

Našou prioritou je rozvíjanie vlastných obranných spôsobilostí, zvlášť v oblasti protivzdušnej obrany. Sme si vedomí, že bez adekvátneho zdrojového krytia nebude nič z toho možné,“ skonštatoval Blanár.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň rokoval aj so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom.Slovensko podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach. Ich akákoľvek násilná zmena vytvára medzinárodný precedens, ktorý je pre nás neakceptovateľný,“ uviedol Blanár.

Doplnil, že Slovensko má záujem o povojnovú obnovu Ukrajiny. Rekonštrukcia vojnou zničeného suseda podľa neho totiž predstavuje pre Slovensko a Ukrajinu veľkú príležitosť pre rozvoj a zintenzívnenie vzťahov. Minister zároveň potvrdil, že Slovensko bude pokračovať v humanitárnej pomoci Ukrajine.

Viac k témam: Európsky samit, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), HDP, Humanitárna pomoc Ukrajine, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ukrajinský minister zahraničných vecí
Zdroj: SITA.sk – Slovenská politika ohľadom NATO sa podľa Blanára nemení, vyjadril sa aj k dvom percentám HDP na obranu a pomoci Ukrajine (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajina potrebuje 25 systémov protivzdušnej obrany Patriot, Zelenskyj zároveň žiada západ o viac bojových lietadiel F-16

Na svojej prvej tlačovej konferencii od návratu z cesty do Spojených štátov Zelenskyj povedal, že je pripravený spolupracovať s Donaldom Trumpom, ak vyhrá novembrové voľby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *