Home / SLOVENSKO / Najväčšiu úlohu pri rozhodovaní vo voľbách zohrala téma sociálnej politiky, verejných financií či zdravotníctva

Najväčšiu úlohu pri rozhodovaní vo voľbách zohrala téma sociálnej politiky, verejných financií či zdravotníctva

21.11.2023 (SITA.sk) – Najväčšiu úlohu u voličov pri rozhodovaní, ktorú politickú stranu si v septembrových parlamentných voľbách zvoliť, zohrala téma sociálnej politiky, verejných financií a hospodárskeho rastu, zdravotníctva, zahraničnej politiky a boja proti korupcii i právneho štátu.

Vyplýva to z obsahovej analýzy neziskovej organizácie Transparency International Slovensko (TIS) a reprezentatívneho prieskumu uskutočneného agentúrou Focus v polovici októbra na vzorke 690 respondentov.

Oblasť sociálnej politiky si v prieskume zvolilo viac ako 52 percent opýtaných, verejné financie a hospodársky rast vybralo niečo cez 45 percent respondentov, zdravotníctvo 37,1 percenta, zahraničnú politiku takmer 31 percent a podľa témy korupcie a právneho štátu sa rozhodovalo temer 30 percent voličov.

Interrupcie a registrované partnerstvá

Z analýzy ďalej vyplýva, že len 15,5 percenta opýtaných uviedlo ako tému, podľa ktorej sa rozhodovali, školstvo a 18,7 percenta ľudské a menšinové práva. Pre 26,1 percenta ľudí bola rozhodujúca aj téma interrupcie či registrované partnerstvá.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (fotografie)

Téma sociálnej politiky zaznievala najmä z radov voličov strany Hlas – sociálna demokracia (79 percent) a strany Smer – sociálna demokracia (74 percent). Boj proti korupcii a právny štát medzi svojimi prioritami spomínali sympatizanti hnutia Slovensko (vtedajšie OĽaNO a priatelia) (74 percent) a hnutia Progresívne Slovensko (46 percent).

TIS v obsahovej analýze zároveň upozorňuje na alternatívne médiá, ktoré formujú verejnú mienku v oblasti korupcie či právneho štátu. Z reprezentatívneho prieskumu uskutočneného agentúrou Focus v polovici októbra tentoraz na vzorke 1 014 respondentov vyplýva, že dopad týchto médií na verejnú mienku a kvalitu demokracie nemožno podceňovať.

Sprisahanecké a nepodložené teórie

Prieskum ukázal vysokú mieru náchylnosti obyvateľov k „sprisahaneckým či prinajmenšom nepodloženým teóriám“.

Až 60 percent opýtaných sa stotožňuje s názorom, že prezidentka Zuzana Čaputová zastupuje zahraničné záujmy, takmer 60 percent verí, že špeciálna prokuratúra pod vedením Daniela Lipšica slúži politickým záujmom a taktiež, že súd bol ovplyvnený mediálnym tlakom pri rozhodovaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Až 45 percent respondentov prieskumu verí, že bývalý policajný prezident Milan Lučanský nespáchal samovraždu a taktiež, že zmanipulovanie septembrových parlamentných volieb bolo reálne.

Podľa organizácie badať najvýraznejší príklon k týmto tvrdeniam u voličov hnutia Republika (priemerne za všetkých päť výrokov 79 percent), Slovenskej národnej strany (priemerne 76 percent) a strany Smer – sociálna demokracia (75 percent). U voličov hnutia Progresívne Slovensko sa k pravdivosti uvedených výrokov v priemere priklonilo 35 percent opýtaných a voličov strany Sloboda a Solidarita 32 percent ľudí.

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Prieskum
Zdroj: SITA.sk – Najväčšiu úlohu pri rozhodovaní vo voľbách zohrala téma sociálnej politiky, verejných financií či zdravotníctva © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vianočná burza pomoci Prešovského samosprávneho kraja priniesla výťažok takmer tritisícsedemsto eur

Ani tento rok na burze nechýbali knižné tituly rôznych žánrov od dvoch župných knižníc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *