Home / SLOVENSKO / Ficov kabinet neplánuje meniť prokuratúru na štátne zastupiteľstvo, zdôrazňuje však potrebu zavedenia systémových zmien

Ficov kabinet neplánuje meniť prokuratúru na štátne zastupiteľstvo, zdôrazňuje však potrebu zavedenia systémových zmien

13.11.2023 (SITA.sk) – Kabinet Roberta Fica neplánuje transformovať systém prokuratúry na Slovensku na štátne zastupiteľstvo, aké napríklad funguje v Českej republike. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády, ktoré bolo schválené v pondelok.

Ochrana štátu aj jednotlivca

Dôvodom je, že prokuratúra chráni práva a oprávnené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu a štátne zastupiteľstvo zastupuje pri ochrane verejného záujmu štát, neháji však osobitne práva jednotlivca.

„Úlohou prokuratúry, ktorá vyplýva z ústavného zakotvenia prokuratúry, ako aj samotného zákona o prokuratúre, na rozdiel od zastupiteľstva, je teda pôsobiť vyvážene a nestranne a chrániť pri plnení svojich úloh štát aj jednotlivca. Práve takéto inštitucionálne riešenie vláda uprednostňuje, je totiž plne v súlade s európskymi pravidlami týkajúcimi sa postavenia prokuratúry,“ uvádza sa v dokumente.

Ohraničená autonómia

Materiál zároveň konštatuje, že vláda nesúhlasí s pokračovaním konfliktov medzi Generálnou prokuratúrou a Úradom špeciálnej prokuratúry. Pripúšťa pritom zákonnú autonómiu prokurátorov voči generálnej prokuratúre, tá však podľa programového vyhlásenia nesmie byť bezbrehá.

„V období ostatných dvoch rokov došlo vo viacerých prípadoch k otvorenému vypovedaniu poslušnosti zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry ako podriadenej zložky voči nadriadeným, a k takému postupu tejto zložky, ktorý bol v rozpore s dovtedajšími ustálenými internými či inak zaužívanými postupmi. Faktická autonómia Úradu špeciálnej prokuratúry sa tak stala väčšou ako tá, ktorá bola upravená zákonom, čo vo výsledku narušilo tak hierarchiu, ako aj jednotnosť postupov prokuratúry pri uplatňovaní viacerých procesných inštitútov trestného konania,“ konštatuje dokument.

Potreba vyvodenia dôsledkov

V tejto súvislosti kabinet Roberta Fica zdôrazňuje potrebu vyvodenia dôsledkov zo zistených vnútroorganizačných nedostatkov v systéme prokuratúry, ktoré sa podieľali na vzniku spomenutého stavu.

„V oblasti súdnictva a prokuratúry vláda zavedie systémové zmeny tak, aby bola zabezpečená funkčnosť týchto inštitúcií bez ohľadu na ich personálne obsadenie,“ dodal materiál.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kabinet Roberta Fica, Premiér Slovenskej republiky, Programové vyhlásenie vlády, Prokuratúra
Zdroj: SITA.sk – Ficov kabinet neplánuje meniť prokuratúru na štátne zastupiteľstvo, zdôrazňuje však potrebu zavedenia systémových zmien © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Auto skončilo vo vodnej nádrži v Suchej nad Parnou, polícia v ňom našla človeka bez známok života

Policajti sa budú okolnosťami tragédie ďalej zaoberať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *