Home / EKONOMIKA / Európska únia zvýši humanitárnu pomoc pre Pásmo Gazy o 25 miliónov eur

Európska únia zvýši humanitárnu pomoc pre Pásmo Gazy o 25 miliónov eur

6.11.2023 (SITA.sk) – Európska komisia (EK) navyšuje humanitárnu pomoc do Pásma Gazy o 25 miliónov eur. Celkovo sa tento rok humanitárna pomoc pre Gazu dostala na úroveň viac ako 100 miliónov eur. V pondelok to oznámila predsedníčka EK Ursula von der Leyen, informuje na svojej webstránke denník The Guardian.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

„Spolupracujeme s Izraelom, Egyptom a OSN, aby sme do Gazy vpustili viac konvojov, a to aj prostredníctvom koridorov a prestávok pre humanitárne potreby,“ povedala Von der Leyen európskym vyslancom.

Priorita je spolupráca

„Pomoc teraz prichádza cez hraničný priechod Rafah, ale objemy sú stále príliš malé na to, aby pokryli obrovské humanitárne potreby v Gaze. Našou prioritou je spolupracovať s partnermi na posilňovaní logistických kapacít Rafahu a zároveň pracujeme na doplnkových trasách, napríklad námorný koridor z Cypru, ktoré by zaručili udržateľný, regulovaný a silný tok pomoci,“ vysvetlila.

Predsedníčka eurokomisie sa tiež vyjadrila na margo rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy a zdôraznila, že „na každom jednom rukojemníkovi záleží“.

Treba predísť regionálnemu konfliktu

Európa podľa Von der Leyen „musí urobiť všetko v našej moci, aby sa predišlo regionálnemu konfliktu“.

„Gaza nemôže byť bezpečným útočiskom pre teroristov“ vyhlásila a pokračovala s tým, že sa „diskutuje o rôznych nápadoch, ako to zabezpečiť, vrátane medzinárodných mierových síl pod mandátom OSN“.

„To znamená, že teroristická organizácia Hamas nemôže kontrolovať ani riadiť Gazu. Mala by existovať iba jedna Palestínska samospráva a jeden palestínsky štát,“ povedala. Zároveň však v Pásme Gazy podľa nej nemôže byť dlhodobá izraelská prítomnosť ani nútené vysídľovanie Palestíncov ani nepretržitá blokáda Pásma Gazy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Humanitárna pomoc, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Predsedníčka eurokomisie, Rukojemníci, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Európska únia zvýši humanitárnu pomoc pre Pásmo Gazy o 25 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Progresívne Slovensko chce pomôcť mladým ľuďom, navrhuje zaviesť platené študentské stáže

Chcú presadiť, aby každý študent za svoju prácu dostal finančné ohodnotenie, ktoré mu zabezpečí dôstojný život popri štúdiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *