Home / SVET / Cyprus navrhuje námorný koridor a chce posielať humanitárnu pomoc do Pásma Gazy vždy, keď sa otvorí okno príležitosti 

Cyprus navrhuje námorný koridor a chce posielať humanitárnu pomoc do Pásma Gazy vždy, keď sa otvorí okno príležitosti 

31.10.2023 (SITA.sk) – Cyprus a jeho partneri v Európskej únii (EÚ) a na Blízkom východe pracujú na logistike s cieľom vytvoriť námorný koridor pre dodávanie humanitárnej pomoci do Pásma Gazy z prístavu Limassol, keď to situácia dovolí.

Popredný predstaviteľ cyperskej vlády, ktorý komunikoval s médiami pod podmienkou anonymity, povedal, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu nenamietal proti nápadu, ktorý minulý týždeň navrhol cyperský prezident Níkos Christodúlídés.

Podpora členov EÚ aj iných krajín

Základným predpokladom cyperského návrhu je neustály tok veľkého množstva pomoci dodávanej po mori počas toho, čo daný predstaviteľ nazval „humanitárnymi prestávkami“ v bojoch, aby sa pomoc mohla dostať k tým, ktorí ju potrebujú. „Chceme byť pripravení začať posielať pomoc, keď sa otvorí okno príležitosti,“ povedal.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Návrh má podľa neho podporu u mnohých členských štátov EÚ vrátane Írska, Španielska, Francúzska a Holandska, ale aj arabských krajín ako Egypt, Bahrajn, Kuvajt, Omán a Jordánsko. S návrhom bola oboznámená aj vláda USA a Palestínska samospráva na Západnom brehu Jordánu.

„Každý uznáva potrebu tohto koridoru a že je uskutočniteľný,“ povedal predstaviteľ a dodal, že potreba ešte väčšieho množstva pomoci, ako sú zdravotnícke potreby, potraviny a oblečenie, bude naliehavejšia, keďže Izrael zintenzívnil ofenzívu proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas.

Cyprus je v kontakte s Palestínou

Podľa spomenutého predstaviteľa je prvoradým záujmom Izraela zabezpečiť, aby pomoc neobsahovala nič, čo by Hamas mohol použiť ako zbraň.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Izrael sa tiež chce uistiť, že obsah kontajnerov je pred odchodom z Limassolu preverený. Cyprus je tiež v kontakte s palestínskymi orgánmi, aby určili, ktorá pomoc je najviac potrebná.

Komerčné či vojenské plavidlá

Tiež uviedol, že dolaďujú logistické detaily vrátane kľúčovej otázky, kde lode zakotvia, aby vyložili pomoc, a ktoré medzinárodné agentúry v Pásme Gazy budú poverené jej distribúciou.

Ďalšou otázkou je, či budú zásoby prepravované komerčnými alebo vojenskými plavidlami. Cyprus je otvorený všetkým návrhom, ako efektívne zvládnuť dodávky pomoci, či už vyložiť zásoby priamo v Gaze, alebo ich poslať buď do Izraela alebo Egypta a potom do enklávy.

Humanitárne potreby v Pásme Gazy sa zintenzívnili po tom, čo Hamas zaútočil 7. októbra na Izrael a zabil takmer 1 400 ľudí, a Izrael mu vyhlásil vojnu. Izraelská vojenská operácia si dosiaľ vyžiadala viac ako osemtisíc mŕtvych.

Viac k témam: Cyperský prezident, Humanitárna pomoc, Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Cyprus navrhuje námorný koridor a chce posielať humanitárnu pomoc do Pásma Gazy vždy, keď sa otvorí okno príležitosti  © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Parlamentné voľby by v Česku vyhralo opozičné hnutie ANO, prieskum možných výsledkov poskytla spoločnosť STEM

Opozičné hnutie ANO by získalo 32,9 percenta hlasov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *