Home / SLOVENSKO / Zubný kaz trápi častejšie ženy. Z Peňaženky zdravia je možné čerpať až 120 eur aj na výkony u stomatológa

Zubný kaz trápi častejšie ženy. Z Peňaženky zdravia je možné čerpať až 120 eur aj na výkony u stomatológa

21.9.2023 (SITA.sk) – Nedostatočná ústna hygiena, zlé stravovacie návyky, ale aj fajčenie či pitie alkoholu sa podpisujú pod vznik zubného kazu. Predchádzať sa mu dá dodržiavaním správnych hygienických návykov a pravidelnými preventívnymi prehliadkami u zubára. Všeobecná zdravotná poisťovňa odmeňuje svojich poistencov za zodpovedný prístup k svojmu zdraviu desiatkami benefitov v Peňaženke zdravia. Využiť tak môžu napríklad aj 120 eur na zubné ošetrenie či 450 eur ročne na strojček na zuby pre deti.

Stomatológa vyhľadávame najčastejšie z dôvodu zubného kazu. „Ten trápi viac ženy ako mužov, a to aj pre faktory súvisiace s prudkými hormonálnymi zmenami ako je puberta dievčat, gravidita či klimaktérium žien,“ hovorí Beata Havelková, podpredsedníčka predstavenstva VšZP. Najúčinnejším spôsobom ako predchádzať zubnému kazu sú správna hygiena a pravidelné preventívne prehliadky.

Minulý rok absolvovalo preventívnu prehliadku u stomatológov 1 427 931 poistencov VšZP. Oproti roku 2021, kedy si do zubárskeho kresla za účelom prevencie sadlo viac ako 1,34 milióna poistencov, ide o mierny nárast. „Práve preventívna starostlivosť a dentálna hygiena, výplne a extrakcia zubov sú u v prípade našich dospelých poistencov najčastejšie vykazované stomatologické výkony,“ vymenúva manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

S prevenciou je potrebné začať čím skôr aj u detí, najlepšie v čase prerezania prvých zubov dočasného chrupu. Potrebné je dbať aj na výmenu zubnej kefky minimálne raz za dva mesiace a po prekonaní každej infekčnej choroby. Netreba zabúdať ani na čistenie

Medzizubných priestorov, keďže až 8 z 10 kazov vzniká práve tam. „Účinným nástrojom prevencie chorôb ústnej dutiny je aj dentálna hygiena,“ zdôrazňuje E. Peterová.

V rámci Peňaženky zdravia MAXI, ktorá je súčasťou mobilnej aplikácie VšZP, môžu poistenci čerpať bonus až 120 eur na komplexné zubné ošetrenie, dentálnu hygienu, RTG vyšetrenia, zubné výplne, korunky, mostíky, či na anestéziu, a to aj jednorazovo. „Poisťovňa v tomto smere prináša viac výhod aj pre seniorov, ktorí si môžu uplatniť finančný príspevok aj na opravu snímateľnej náhrady,“ dodáva E. Peterová. V platnosti naďalej zostáva i existujúci a veľmi žiadaný benefit na zubný strojček pre deti až do výšky 450 eur.

VšZP ponúka benefity pre celú rodinu

VšZP zároveň ako jediná zdravotná poisťovňa prispieva dospelým poistencom na laserovú operáciu očí sumou až 450 eur, už od výšky +1/-1 dioptrie. Ak nosíte okuliare, môžete požiadať aj o príspevok 100 eur na okuliarové šošovky a o rovnakú sumu aj na okuliarové rámy pre dospelých už pri výške dioptrie od +1/-1. Obľúbený príspevok až 100 eur ročne na okuliarový rám pre deti je možné uplatniť si bez ohľadu na výšku dioptrií.

VšZP ako jediná poisťovňa tiež poskytuje príspevok na kategorizované lieky na predpis vo výške 20 eur ročne bez obmedzenia – pre dospelých aj seniorov. Pre rodičov s deťmi zostáva v platnosti príspevok až 200 eur ročne na kategorizované lieky a dietetické potraviny na predpis.

Rozšíril sa aj balík benefitov pre ženy a bábätka. VšZP s podporou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek spustila komplexné a bezplatné predpôrodné a popôrodné poradenstvo, ktoré dopĺňa aj bezplatné psychologické poradenstvo. Poistenkyne majú tiež dispozícii až 450 eur na zaplatenie 4. cyklu IVF na Slovensku. Ženy od 35 rokov si môžu rovnakú sumu uplatniť aj na neinvazívne prenatálne testovanie. V platnosti zostáva aj príspevok na inovatívnu LBC cytológiu, ktorá dokáže odhaliť aj

Predrakovinové štádiá ochorenia krčka maternice či príspevok na zapožičanie monitora dychu pre bábätko.

Poisťovňa myslí aj na diabetikov a dáva im až 100 eur ročne na doplatky za glukózový senzor na 6 – 7 dní a glukózový senzor na 10 dní pre rizikovú skupinu diabetikov a diabetikov 1. typu. Celkovo môžu poistenci získať na starostlivosť o zdravie finančné príspevky až do výšky 800 eur.

Uplatnenie benefitov z Peňaženky zdravia je podmienené absolvovaním preventívnych prehliadok. „Táto podmienka nemá byť prekážkou či trestom pre poistencov, ale motiváciou k absolvovaniu prevencie a odmenou za to, že sú zodpovední voči sebe a voči svojim blízkym. A naše aktuálne dáta svedčia o tom, že aj to pomáha dostať ľudí k lekárovi v záujme predchádzania vážnym zdravotným komplikáciám, ktoré môžu obrátiť život na ruby im a ich rodinám,“ dodáva B. Havelková. Overiť si aktuálny stav chýbajúcich alebo absolvovaných preventívnych prehliadok je možné v mobilnej aplikácii VšZP, alebo prostredníctvom ePobočky. Poistenec okrem toho nesmie mať nedoplatky na zdravotnom poistení alebo nepokryté obdobia poistného vzťahu.

Ak aj vy chcete získať prístup k množstvu benefitov z Peňaženky zdravia, uvítací bonus či využívať služby vernostného programu Vernosť+, medzi ktoré patrí aj Dr. Nonstop+, prepoistite sa do VšZP do 30. septembra. Môžete tak urobiť aj online alebo v ktorejkoľvek pobočke VšZP na Slovensku. Poisťovňu je možné zmeniť len raz ročne.

Informačný servis

Viac k témam: Peňaženka zdravia, PR, Zubný kaz
Zdroj: SITA.sk – Zubný kaz trápi častejšie ženy. Z Peňaženky zdravia je možné čerpať až 120 eur aj na výkony u stomatológa © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimečka: Vláda teraz opravuje to, na čo opozícia v súvislosti s novelou Trestného zákona mesiace upozorňovala (video)

Šimečka uviedol, že sa na mimoriadnej schôdzi v strede leta stretávajú pre babráctvo a amaterizmus vlády Roberta Fica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *