Home / SLOVENSKO / Predseda vlády si uctil obete holokaustu a rasového násilia, podľa neho nenávisť nezmizla a je stále prítomná (foto)

Predseda vlády si uctil obete holokaustu a rasového násilia, podľa neho nenávisť nezmizla a je stále prítomná (foto)

9.9.2023 (SITA.sk) – Položením venca k pamätníku na Rybnom námestí v Bratislave si predseda vlády Ľudovít Ódor uctil obete holokaustu a rasového násilia.

Najväčšia tragédia v novodobých dejinách

Ako uviedol, holokaust je najväčšou tragédiou v novodobých dejinách a je morálnou povinnosťou každého z nás pripomínať si, kam dokáže zájsť hnev, predsudky a ľudské zlo.

„Rasová nenávisť nezmizla, je stále prítomná. Buble pod povrchom a trpezlivo čaká na svoju príležitosť, na to, či dovolíme zlu presiaknuť na povrch,“ povedal premiér pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý je každoročne 9. septembra. Zároveň zdôraznil, že ak necháme strach a nenávisť bujnieť, vedú k násiliu, tragédii, dokonca ku genocíde.

Obeťami štátnej propagandy

Slovenský ľudácky režim pred 82 rokmi prijal tzv. Židovský kódex. Židia nemohli vykonávať svoju prácu, režim im zhabal majetok.

Ódor pripomenul, že nemohli chodiť do škôl, nemohli navštevovať parky, divadlá, pretože by svojou prítomnosťou urazili tých „lepších“ ľudí.

Tragédia bola umocnená tým, že veľká časť Slovenska sa neprávu len prizerala a boli aj takí, ktorí opatrenia voči Židom vítali. Spoločnosť sa stala obeťou monštruóznej štátnej propagandy.

„Opatrenia decimovali židovské obyvateľstvo psychicky, fyzicky. Tragédia, na konci ktorej stálo to, čo história pozná pod názvom ,konečné riešenie‘,“ povedal Ódor.

Zdôraznil, že minulosť už nezmeníme, no musíme sa poučiť, uvedomiť si silu zla a nedovoliť zopakovanie podobnej katastrofy.

„Všetci sme ochrancami. Historickej pamäti, hodnôt demokracie, humanizmu, úcty a vzájomného rešpektu. Nikdy nezabudnime, z úcty k obetiam, ktoré o život prišli len preto, že nemali tú správnu rasu, náboženstvo, farbu pleti či sexuálnu orientáciu,“ skonštatoval premiér.

Záverom dodal, že len spoločnosť, ktorá bojuje s nenávisťou, hnevom, predsudkami a nedovolí strachu pošliapať všetko to ľudské v nás, je spoločnosťou, ktorej patrí budúcnosť.

Viac k témam: Fašizmus, Holokaust, Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia, Predseda vlády, Rasizmus
Zdroj: SITA.sk – Predseda vlády si uctil obete holokaustu a rasového násilia, podľa neho nenávisť nezmizla a je stále prítomná (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda pri rozdeľovaní dotácií opäť zvýhodnila obce s koaličným vedením, kritizujú progresívci

PS zdôraznilo, že vláda nesmie trestať starostov z opozičných strán.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *