Home / SLOVENSKO / Poslancov čakajú v parlamente tri mimoriadne schôdze, dve sú na žiadosť vlády a Smer chce riešiť migrantov

Poslancov čakajú v parlamente tri mimoriadne schôdze, dve sú na žiadosť vlády a Smer chce riešiť migrantov

7.9.2023 (SITA.sk) – Poslancov parlamentu vo štvrtok čakajú tri mimoriadne schôdze. Dve z nich sa konajú na žiadosť vlády a budú sa týkať pohotovostí a Trestného zákona.

Fico chce riešiť nelegálnych migrantov

Rokovací maratón sa začne o 10:00 mimoriadnou schôdzou o nelegálnych migrantoch, o ktorú požiadal Smer-SD s podporou nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu.

Poslanci chcú, aby sa Národná rada SR uzniesla na tom, že súčasnú migračnú politiku dočasne poverenej vlády považuje za neprijateľnú. Vládu upozorňuje na nebezpečné dôsledky migračnej politiky, „keď na územie Slovenskej republiky vstupujú bez akýchkoľvek prekážok nelegálni migranti bez príslušných identifikačných dokumentov.“

Navrhovatelia žiadajú, aby vláda okamžite nariadila dočasné obnovenie kontroly hraníc Slovenska s Maďarskom, dôsledne uplatňovala readmisnú dohodu s Maďarskom a všetkých zaistených nelegálnych migrantov okamžite odovzdávala príslušným maďarským orgánom.

Požadujú tiež ukončenie praxe sústreďovania nelegálnych migrantov „v táboroch a priestoroch s katastrofálnymi, doslova neľudskými životnými podmienkami.“ Skončiť sa podľa nich musí aj to, že na naše územie prichádzajú nelegálni migranti bez akýchkoľvek identifikačných dokumentov a slovenské orgány „vymyslené identifikačné údaje akceptujú.“

Zmeny na pohotovostiach

Po skončení mimoriadnej schôdze k nelegálnym migrantom bude nasledovať mimoriadna schôdza k zdravotníctvu. Vláda navrhuje, aby sa od začiatku budúceho roka skrátili ordinačné hodiny na pohotovostiach a zvýšili poplatky za neodôvodnené využívanie pohotovostí a urgentov v nemocniciach. O tomto návrhu by mali poslanci rokovať v zrýchlenom legislatívnom konaní.

Ordinačné hodiny na pohotovostiach v súčasnosti v pracovných dňoch trvajú od 16:00 do 22:00. Od začiatku budúceho roka by mali byť pohotovosti v pracovných dňoch dostupné len od 16:00 do 20:00. Cez sviatok, v sobotu a nedeľu lekári na pohotovostiach v súčasnosti ordinujú od 7:00 do 22:00, od budúceho roka by to malo byť od 8:00 do 20:00.

Ďalším opatrením je zvýšenie poplatkov za neoprávnené využívanie pohotovostí a urgentov. Terajší poplatok sa využitie pohotovostí v sume dve eurá sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť na päť eur a poplatok za využitie urgentu v nemocnici má stúpnuť z 10 eur na 25 eur.

Novela Trestného zákona

Ako posledná príde na rad mimoriadna schôdza k novele Trestného zákona, ktorá sa bude konať v reakcii na júnový prípad Andrey z Novej Dubnice, ktorú zavraždil páchateľ po dlhodobom prenasledovaní. Cieľom návrhu je zabezpečiť dostatočnú kontrolu osôb, ktorým bola uložená ambulantná forma ochranného liečenia.

Popri ochrannom dohľade návrh počíta aj s inými povinnosťami a obmedzeniami, pričom po novom by takáto osoba mohla byť kontrolovaná aj elektronickými prostriedkami.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, nelegálni migranti, Trestný zákon, Utečenci migranti
Zdroj: SITA.sk – Poslancov čakajú v parlamente tri mimoriadne schôdze, dve sú na žiadosť vlády a Smer chce riešiť migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Chovatelia ošípaných: Africký mor ošípaných nás preveruje denne

Situáciu s africkým morom ošípaných na Slovensku hodnotí Martin Nevolný, riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných (SACHO).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *