Home / SVET / Ako prebiehalo oslobodenie dediny Robotyne? Podľa Kulebu zabralo radikálne rozhodnutie

Ako prebiehalo oslobodenie dediny Robotyne? Podľa Kulebu zabralo radikálne rozhodnutie

30.8.2023 (SITA.sk) – Ukrajinské ozbrojené sily napredujú v protiofenzíve voči ruským okupantom. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba, ktorý zdôraznil, že postup pri oslobodzovaní okupovaných území komplikuje „množstvo mínových polí a opevnení“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vo vzduchu dominujú ruské drony, vrtuľníky a lietadlá. Ale postupne sa nám to darí… Pred niekoľkými dňami sme na jednom z najťažších úsekov frontu prelomili ruskú obranu a oslobodili strategicky dôležitú dedinu Robotyne,“ povedal Kuleba.

Výmena vedenia jednotky

Minister zahraničných vecí uviedol, že v tejto oblasti frontu už niekoľko mesiacov nepretržite útočí jedna ukrajinská jednotka. V dôsledku vyčerpania a strát v určitom okamihu táto jednotka stratila schopnosť pokračovať v ofenzíve.

Podľa Kulebu však potom zabralo „radikálne rozhodnutie“ – výmena vedenia jednotky. Kuleba tvrdí, že nový veliteľ požiadal, aby nastúpili tí vojaci, ktorí sú motivovaní a pripravení plniť bojové úlohy.

Pozíciu držali dva dni

Vytvorili sme konsolidovanú skupinu 31 vojakov, z ktorých tretina nemala žiadne bojové skúsenosti, ale všetci mali vedomosti a vôľu víťaziť,“ poznamenal a dodal, že táto jednotka na úrovni veliteľov nadviazala spojenia so susednými jednotkami a začali pracovať na kontaktnej línii.

Doslova po bruchu sa 18 hodín plazili kilometrami mínových polí, kde Rusi umiestnili šesť mín na meter štvorcový. Nakoniec sa jednotka dostala k pásu stromov, ktoré rozdeľovali polia farmárov. Každý na Ukrajine to pozná. Práve na týchto miestach, ktoré sú neviditeľné na mapách, sa odohrávajú najväčšie tragédie a hrdinstvá vojny. Naša jednotka odtiaľ vyhnala Rusov a držala pozíciu dva dni, kým neprišli posily,“ prezradil Kuleba.

Spravili prácu celého práporu

Dodal, že následne táto jednotka prešla ďalších 10 kilometrov s batohmi s hmotnosťou 35 – 40 kilogramov cez mínové polia. Stihli si len nakrátko vydýchnuť a okamžite zaútočili na opevnené ruské pozície, vyhnali nepriateľa a vydržali, kým nedorazili hlavné sily.

Celkovo táto jednotka vykonala šesť útokov a dve prieskumné misie za 40 dní. Skupina 31 mužov robila prácu celého práporu, ktorý mal pozostávať asi zo 400 mužov. Straty predstavovali sedem zranených, z toho len jedného ťažko zraneného po šliapnutí na mínu.“

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Kuleba zdôraznil, že práca spomenutej skupiny umožnila celej brigáde zaútočiť na Robotyne a oslobodiť dedinu po týždňoch útokov. „Po zabezpečení jej bokov otvárame cestu do Tokmaku a nakoniec aj Melitopoľa a na hranice s Krymom,“ skonštatoval Kuleba.

Viac k témam: Robotyne, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva
Zdroj: SITA.sk – Ako prebiehalo oslobodenie dediny Robotyne? Podľa Kulebu zabralo radikálne rozhodnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Riziko rozsiahlej ruskej ofenzívy je menšie, posily nasadzujú po častiach na roztiahnutý front

Rusko začalo zapájať jednotlivé jednotky svojej novovytvorenej 25. kombinovanej armády do boja na Ukrajine ako posily, čo redukuje pravdepodobnosť novej rozsiahlej ruskej ofenzívy v blízkej budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *