Home / SVET / Putin sa nezúčastní na summite G20 v Naí Dillí, premiér Módí jeho rozhodnutie chápe a ďakuje za podporu

Putin sa nezúčastní na summite G20 v Naí Dillí, premiér Módí jeho rozhodnutie chápe a ďakuje za podporu

29.8.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin povedal indickému premiérovi Naréndrovi Módímu, že sa nezúčastní na summite G20 v Naí Dillí. Namiesto neho na podujatie, ktoré sa uskutoční 9. a 10. septembra, príde minister zahraničia Sergej Lavrov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Je zaneprázdnený

Lídri spolu telefonovali a podľa vyhlásenia Indie sa zhovárali o niekoľkých „regionálnych a globálnych otázkach spoločného záujmu“. Módí podľa stanoviska vyjadril pochopenie pre rozhodnutie Ruska a poďakoval sa Putinovi za podporu iniciatív zo strany Indie počas jej predsedníctva G20.

Hovorca ruskej vlády už minulý týždeň povedal, že Putin na summit nepríde, pretože je zaneprázdnený. Minulý týždeň sa uskutočnil summit zoskupenia BRICS v Juhoafrickej republike, na ktorom sa Putin zúčastnil prostredníctvom videospojenia, aby sa vyhol možnému zatknutiu vzhľadom na to, že Medzinárodný trestný súd na neho vydal zatykač za vojnové zločiny na Ukrajine.

Úzka spolupráca

Skupinu G20 tvoria najväčšie ekonomiky sveta – 19 krajín a Európska únia. Očakáva sa, že na stretnutí Dillí budú predstavitelia zoskupenia, vrátane amerického prezidenta Joea Bidena a britského premiéra Rishiho Sunaka, diskutovať o ruskej vojne na Ukrajine.

Rusko vo svojom vyhlásení o telefonáte nespomenulo neúčasť Putina na summite G20, ale uviedlo, že sa obe strany dohodli na úzkej spolupráci v kontexte nadchádzajúceho predsedníctva Ruska v BRICS.

Diskusia sa dotkla aj aktuálnych otázok rusko-indických vzťahov, ktoré sa progresívne rozvíjajú v duchu špeciálne privilegovaného strategického partnerstva,“ dodalo.

Viac k témam: Americký prezident, BRICS, Britský premiér, Indický premiér, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Summit
Zdroj: SITA.sk – Putin sa nezúčastní na summite G20 v Naí Dillí, premiér Módí jeho rozhodnutie chápe a ďakuje za podporu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi pri útokoch na dedinu Očeretyne používajú aj chemické zbrane, tvrdí hovorca ukrajinskej skupiny síl

Dedina leží približne 50 kilometrov južne od mesta Časiv Jar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *