Home / SLOVENSKO / Vyzvedač Garbár sa znova postaví pred súd, na verejnom zasadnutí by mali rozhodovať o premene trestu

Vyzvedač Garbár sa znova postaví pred súd, na verejnom zasadnutí by mali rozhodovať o premene trestu

22.8.2023 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku vytýčil na 6. septembra verejné zasadnutie s Bohušom Garbárom, ktorý bol vo februári tohto roku v rámci dohody o vine a treste odsúdený na podmienečný trest v kauze poskytovania informácií ruskej tajnej službe.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, súd by mal na verejnom zasadnutí rozhodovať o premene trestu. Okrem podmienečného trestu totiž obvinenému uložil súd aj peňažný trest vo výške 15-tisíc eur a tiež trest prepadnutia čiastky 1 000 eur a povinnosť zúčastniť sa na troch hlavných pojednávaniach v korupčných kauzách až do vyhlásenia rozsudku.

ŠTS uznal Garbára vo februári tohto roku v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry za vinného zo zločinu vyzvedačstva a zločinu brania úplatku.

Uložil mu trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby troch rokov. Odsúdený sa podľa rozsudku stretol s diplomatom Ruskej federácie, pre ktorého za finančnú odmenu 1 000 eur vyhľadával a zisťoval citlivé informácie z bezpečnostných zložiek SR, utajovaných informácií týkajúcich sa armády a NATO.

Národná kriminálna agentúra obvinila v marci 2022 v súvislosti s neoprávneným poskytovaním informácií Rusku bývalého prorektora Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavla B. a dopisovateľa portálu Hlavné správy Bohuša Garbára. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana sa obaja ku skutkom priznali.

Garbár podľa polície zbieral informácie pre príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU od apríla 2021. Pavel B. bol pre ruskú rozviedku činný už od roku 2013.

U oboch podľa polície zaistili napríklad USB kľúče, poznámky o schôdzkach s rôznymi osobami a takzvané plány spojenia. Pavel B., ktorý údajne zbieral a vyzvedal citlivé informácie z prostredia Ozbrojených síl SR aj Severoatlantickej aliancie podľa Hamrana priznal aj „určitú finančnú čiastku, ktorú prijal„.

Viac k témam: Ruská vojenská rozviedka (GRU), Špión, Súdny proces, verejné zasadnutie, vyzvedačstvo
Zdroj: SITA.sk – Vyzvedač Garbár sa znova postaví pred súd, na verejnom zasadnutí by mali rozhodovať o premene trestu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimečka: Vláda teraz opravuje to, na čo opozícia v súvislosti s novelou Trestného zákona mesiace upozorňovala (video)

Šimečka uviedol, že sa na mimoriadnej schôdzi v strede leta stretávajú pre babráctvo a amaterizmus vlády Roberta Fica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *