Home / SLOVENSKO / Pellegrini vyzval prezidentku Čaputovú a Ódora na vystúpenie v pléne parlamentu, žiada tiež odvolanie Hamrana (video)

Pellegrini vyzval prezidentku Čaputovú a Ódora na vystúpenie v pléne parlamentu, žiada tiež odvolanie Hamrana (video)

21.8.2023 (SITA.sk) – Nezaradený poslanec a predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini vyzval povereného predsedu úradníckej vlády Ľudovíta Ódora a prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby požiadali poslancov Národnej rady SR o možnosť vystúpiť v pléne parlamentu. Pellegrini adresoval premiérovi aj druhú výzvu, v ktorej požaduje odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana.

Spravodlivý prístup

Ak sa rozhodne na základe udalostí, ktorých sme svedkom, odvolať šéfa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča alebo aj riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného, v rámci spravodlivého prístupu by mal odvolať aj policajného prezidenta Štefana Hamrana,“ uviedol predseda Hlasu-SD.

Poslanci strany si zároveň nerobili ilúzie, že sa pondelkovú mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR k zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podarí otvoriť.

Čaputová a Ódor by mali vystúpiť

Som presvedčený, že aj tzv. Demokrati by umožnili prezidentke, ktorú oni milujú, aj premiérovi, ktorého podporujú, tu vystúpiť. A nech sa konečne poslanci, ale aj slovenská spoločnosť dozvie detaily z toho, čo sa tu deje a som zvedavý, či sa im podarí tú naozaj narušenú dôveru, ale hlavne napätú situáciu v slovenskej spoločnosti päť týždňov pred voľbami upokojiť,“ uviedol Pellegrini na pondelkovej tlačovej besede po neotvorí mimoriadnej schôdze.

Strana Hlas-SD chce po prípadnom úspechu v septembrových parlamentných voľbách na Slovensku „spraviť poriadok„, avšak nechce komukoľvek umožniť „zametať akékoľvek kauzy pod koberec„. Jej predseda to zásadne odmieta.

Nemôže sa stať, že pod emóciou revanšu alebo pomsty teraz príde druhá partia a začne likvidovať tú predchádzajúcu,“ upresnil Pellegrini.

Plénum Národnej rady SR v pondelok neotvorilo mimoriadnu 99. parlamentnú schôdzu k zásahom vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Prezentovalo sa 69 poslancov, pri prvom pokuse sa prezentovalo len 68 zákonodarcov. Na otvorenie schôdze ich je potrebných 76, čiže nadpolovičná väčšina. Uznášaniaschopnosť budú zisťovať opäť v utorok o 9:00.

Poslanci podpísaní pod zvolaním mimoriadnej schôdze v návrhu žiadajú povereného ministra vnútra Ľudovíta Ódora, aby odvolal z funkcie policajného prezidenta Štefana Hamrana. Opozičný Smer-SD taktiež chce, aby všetci obvinení vyšetrovatelia NAKA, „tzv. čurillovci“, boli postavení mimo výkon služby.

Smer-SD zároveň požaduje, aby prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v pléne parlamentu a informovala o vzniknutej situácii i opatreniach, ktoré prijala v rámci svojich právomocí. Odobrením uznesenia by žiadosť putovala aj k riaditeľovi Slovenskej informačnej služby, ktorý by musel NR SR predložiť správu o bezpečnostnej situácii na Slovensku.

Viac k témam: Odvolanie z funkcie, Policajný prezident, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda strany Hlas-SD, Predseda vlády, Prezidentka SR, Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS), Zásah NAKA
Zdroj: SITA.sk – Pellegrini vyzval prezidentku Čaputovú a Ódora na vystúpenie v pléne parlamentu, žiada tiež odvolanie Hamrana (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Polícia zasahovala pri vlámaní do rodinného domu, na mieste činu im pripravil nahý muž nepríjemné prekvapenie

Policajti po príchode na miesto spozorovali otvorené dvere na rodinnom dome.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *