Home / SLOVENSKO / Výstavba v Šamoríne by podľa SaS mohla ohroziť zdroj pitnej vody, strana sa obrátila na krajskú prokuratúru (video)

Výstavba v Šamoríne by podľa SaS mohla ohroziť zdroj pitnej vody, strana sa obrátila na krajskú prokuratúru (video)

18.8.2023 (SITA.sk) – Pripravovaná rozsiahla výstavba v blízkosti strategického vodného zdroja v Šamoríne môže ohroziť kvalitnú pitnú vodu. Upozornila na to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa pre situáciu okolo vodárenského zdroja obrátila s podnetom aj na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Vodný zdroj v Šamoríne by mohol podľa SaS vďaka svojej výdatnosti zásobovať prakticky celé Slovensko.

Strategický vodárenský zdroj

Územie, na ktorom sa nachádza takýto strategický vodárenský zdroj, musí mať jasne vymedzené ochranné pásma. V roku 2021 bolo Okresným úradom Bratislava vyhlásené ochranné pásmo, no odvolali sa proti nemu developeri. Tým vyhovelo ministerstvo životného prostredia, ktoré rozhodnutie o vyhlásení ochranného pásma zrušilo. Cieľom developerov je výstavba rozsiahlych obytných zón na ploche 48 hektárov v tesnej blízkosti vodárenských vrtov. Stavby by vyrástli v ochrannom pásme druhého stupňa,“ povedala na dnešnej tlačovej besede tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.

Situáciu môže aspoň čiastočne zvrátiť Okresný úrad Bratislava, ktorý má právo vydať predbežné opatrenie a pozastaviť ním činnosti ohrozujúce vodárenský zdroj.

Okresný úrad nekoná

Neviem, prečo okresný úrad nekoná, keďže envirorezort rozhodnutie zrušil ešte koncom júla. Podala som preto podnet na bratislavskú krajskú prokuratúru pre nečinnosť okresného úradu,“ dodala Zemanová.

SaS zároveň spustila aj petíciu s názvom „Stop developerom. Zachráňme pitnú vodu pre celé Slovensko.“ Podľa Zemanovej je určená pre všetkých, ktorým záleží na tom, aby bol tento vzácny a významný zdroj pitnej vody aj naďalej dostatočne chránený.

Viac k témam: Ochranné pásmo, Pitná voda, Výstavba
Zdroj: SITA.sk – Výstavba v Šamoríne by podľa SaS mohla ohroziť zdroj pitnej vody, strana sa obrátila na krajskú prokuratúru (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Volič poškodil urnu na nepoužité hlasovacie lístky, z volebnej miestnosti ho vyviedla polícia

V okrese Zlaté Moravce volič nechcel odovzdať nepoužité hlasovacie lístky, následne do schránky udrel päsťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *