Home / EKONOMIKA / Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli stúpla, analytici to však už považujú za tradíciu

Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli stúpla, analytici to však už považujú za tradíciu

18.8.2023 (SITA.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v júli tohto roka medzimesačne zvýšila o 0,10 percentuálneho bodu na 5,22 percenta.

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne vzrástol o 0,06 percentuálneho bodu, a to na 3,98 percenta. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Hodnoty spred pandémie

Ukazovateľ PDU na júlovej úrovni 3,98 percenta vykázal tretiu najnižšiu hodnotu v tomto roku. V porovnaní s júlom minulého roka klesol o 0,62 percentuálneho bodu, v porovnaním s júlom 2021 až o 1,64 percentuálneho bodu.

„Úrovne nezamestnanosti sa v tomto roku približujú k historicky najnižším hodnotám v porevolučnej ére Slovenska a sú veľmi blízko úrovniam spred pandémie. Na druhej strane vidíme rast voľných pracovných pozícií, ich počet v júli prekročil hranicu 80-tisíc. Trh práce je v dobrej kondícii,“ uviedol štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.

Počet dlhodobo nezamestaných sa znižuje

Od začiatku roka klesá počet dlhodobo nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú v evidencii úradov práce dlhšie ako dvanásť mesiacov. Z januárových 74,2 tisíca klesol ich počet na júlových takmer 70-tisíc.

„Po troch rokoch sa počet ľudí, ktorých evidujeme ako uchádzačov o zamestnanie viac ako dvanásť mesiacov, znížil pod úroveň 70-tisíc. Pred dvoma rokmi ich pritom bolo viac ako 96-tisíc,“ priblížil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer.

Tradičný prázdninový nárast

Analytici Inštitútu sociálnej politiky v súvislosti s medzimesačným rastom nezamestnanosti v júli konštatovali, že stúpol počet evidovaných nezamestnaných.

„Tento nárast je spôsobený prevažne tradičným prázdninovým spomalením odtoku občanov z evidencie uchádzačov o zamestnanie, aké sme pozorovali takmer každý júl za posledných desať rokov,“ vysvetľovali v komentári. Kým v júni tohto roka ubudlo z evidencie uchádzačov o zamestnanie 16-tisíc ľudí, v júli to bolo 13,2 tisíca uchádzačov o prácu.

Viac k témam: generálny riaditeľ Ústredia práce, nezamestanosť, PDU, Sociálne, sociálnych vecí a rodiny, Sociálnych vecí a rodiny SR, štátny tajomník ministerstva práce
Zdroj: SITA.sk – Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli stúpla, analytici to však už považujú za tradíciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu bude mať nového šéfa, vláda odvolala Martina Hypkého

Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky vznikol 1. júna 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *