Home / EKONOMIKA / Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli stúpla, analytici to však už považujú za tradíciu

Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli stúpla, analytici to však už považujú za tradíciu

18.8.2023 (SITA.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v júli tohto roka medzimesačne zvýšila o 0,10 percentuálneho bodu na 5,22 percenta.

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne vzrástol o 0,06 percentuálneho bodu, a to na 3,98 percenta. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Hodnoty spred pandémie

Ukazovateľ PDU na júlovej úrovni 3,98 percenta vykázal tretiu najnižšiu hodnotu v tomto roku. V porovnaní s júlom minulého roka klesol o 0,62 percentuálneho bodu, v porovnaním s júlom 2021 až o 1,64 percentuálneho bodu.

„Úrovne nezamestnanosti sa v tomto roku približujú k historicky najnižším hodnotám v porevolučnej ére Slovenska a sú veľmi blízko úrovniam spred pandémie. Na druhej strane vidíme rast voľných pracovných pozícií, ich počet v júli prekročil hranicu 80-tisíc. Trh práce je v dobrej kondícii,“ uviedol štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.

Počet dlhodobo nezamestaných sa znižuje

Od začiatku roka klesá počet dlhodobo nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú v evidencii úradov práce dlhšie ako dvanásť mesiacov. Z januárových 74,2 tisíca klesol ich počet na júlových takmer 70-tisíc.

„Po troch rokoch sa počet ľudí, ktorých evidujeme ako uchádzačov o zamestnanie viac ako dvanásť mesiacov, znížil pod úroveň 70-tisíc. Pred dvoma rokmi ich pritom bolo viac ako 96-tisíc,“ priblížil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer.

Tradičný prázdninový nárast

Analytici Inštitútu sociálnej politiky v súvislosti s medzimesačným rastom nezamestnanosti v júli konštatovali, že stúpol počet evidovaných nezamestnaných.

„Tento nárast je spôsobený prevažne tradičným prázdninovým spomalením odtoku občanov z evidencie uchádzačov o zamestnanie, aké sme pozorovali takmer každý júl za posledných desať rokov,“ vysvetľovali v komentári. Kým v júni tohto roka ubudlo z evidencie uchádzačov o zamestnanie 16-tisíc ľudí, v júli to bolo 13,2 tisíca uchádzačov o prácu.

Viac k témam: generálny riaditeľ Ústredia práce, nezamestanosť, PDU, Sociálne, sociálnych vecí a rodiny, Sociálnych vecí a rodiny SR, štátny tajomník ministerstva práce
Zdroj: SITA.sk – Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli stúpla, analytici to však už považujú za tradíciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda odborníkov pripravila budúcemu kabinetu desatoro pre lepšie využívanie eurofondov

„Nech už budúcu vládu bude zostavovať ktokoľvek, ak chce pomôcť Slovensku, mal by brať tieto odporúčania do úvahy," povedal Balík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *