Home / KULTÚRA / Knihy / Zomrel spisovateľ Seiiči Morimura, vo svojom diele odhalil zverstvá japonskej Jednotky 731

Zomrel spisovateľ Seiiči Morimura, vo svojom diele odhalil zverstvá japonskej Jednotky 731

25.7.2023 (SITA.sk) – Vo veku 90 rokov v pondelok zomrel známy japonský spisovateľ Seiiči Morimura. Jeho trilógia Akuma no Hóšoku, v angličtine známa ako The Devil’s Gluttony, odhalila lekárske experimenty na ľuďoch, ktoré počas druhej svetovej vojny vykonávala tajná jednotka japonskej armády.

Morimurov vydavateľ Kadokawa a tiež jeho webstránka informovali, že skonal na zápal pľúc v tokijskej nemocnici.

Osvojil si pacifistické zásady

Morimura sa narodil v roku 1933 v Saitame severne od Tokia, prežil americké bombardovanie tokijskej oblasti na konci druhej svetovej vojny a osvojil si pacifistické zásady.

O svojom odhodlaní brániť povojnovú pacifistickú ústavu Japonska a vystupovať proti jadrovým zbraniam napísal knihu. Pripojil sa aj k protestom proti reinterpretácii ústavy v roku 2015, ktorou umožnil vtedajší premiér Šinzó Abe väčšiu vojenskú aktivitu.

Získal prestížne ceny

Článkami do časopisov začal Morimura prispievať počas práce v hoteloch. V roku 1969 získal za svoju mysterióznu literatúru prestížnu cenu Edogawa Rampo a v roku 1973 mu udelili aj cenu Mystery Writers of Japan.

Jeho román Ningen no Šómei (Proof of the Man) z roku 1976, záhadný príbeh o zavraždenom mladom černochovi, ktorý odhalil temnú stránku povojnového Japonska, sa dočkal aj filmového spracovania. Ďalší jeho populárny román Jasei no Šómei (Proof of the Wild), ktorý vyšiel o rok neskôr, zase zobrazuje sprisahanie v súvislosti s genocídou v odľahlej dedine.

Opísal zverstvá Jednotky 731

Séria Akuma no Hóšoku, ktorá začala vychádzať v roku 1981 ako novinový seriál, sa stala bestsellerom a v súvislosti so zverstvami spáchanými Jednotkou 731 japonskej cisárskej armády v Číne vyvolala rozruch v celej krajine.

Podľa historikov a bývalých príslušníkov Jednotky 731 zo základne v Japoncami kontrolovanom Charbine v Číne aplikovali vojnovým zajatcom v rámci výskumu biologických zbraní injekcie s týfusom, cholerou a inými chorobami. Predpokladá sa, že Jednotka 731 vykonávala v rámci testov odolnosti aj vivisekcie a zmrazovala väzňov na smrť.

Viac k témam: Bývalý japonský premiér, Spisovateľ, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel spisovateľ Seiiči Morimura, vo svojom diele odhalil zverstvá japonskej Jednotky 731 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

BIBIANA predstaví 20 najkrajších slovenských kníh, avizuje aj podstatné zmeny

Súťaž sa usiluje zvyšovať úroveň knižnej kultúry na Slovensku, najmä po vizuálnej stránke. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *