Home / SLOVENSKO / Prezidentka Čaputová omilostila dvoch mužov, ktorí si pestovali marihuanu a dostali viacročné tresty

Prezidentka Čaputová omilostila dvoch mužov, ktorí si pestovali marihuanu a dostali viacročné tresty

16.6.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok udelila milosť dvom mužov, ktorých trest súvisí s marihuanou. V prvom prípade omilostila 63-ročného muža, ktorý trpí viacerými ťažkými nevyliečiteľnými ochoreniami a pestoval si marihuanu na na tlmenie bolesti.

Ďalší výkon trestu by bol v jeho prípade podľa prezidentky nehumánny. Muž bol právoplatne odsúdený za zadováženie si a prechovávanie marihuany vo veľkom rozsahu na trest odňatia slobody vo výmere 11 rokov a trest prepadnutia majetku, ktorý už bol vykonaný.

Odkázaný na invalidný vozík

Pôvodne mu hrozilo 20 až 25 rokov väzenia, súd však prihliadol na jeho zdravotný stav a mimoriadne znížil trest. Z uloženého 11-ročného trestu odňatia slobody si už odpykal viac ako polovicu.

Pri posudzovaní žiadosti o milosť prezidentka zohľadnila predovšetkým ťažký zdravotný stav muža. Odsúdený sa totiž liečil na onkologické ochorenie, trpí viacerými ďalšími závažnými ochoreniami a je odkázaný na invalidný vozík.

Pre zlý zdravotný stav a stupňujúce sa bolesti sa nachádza v nemocnici pre obvinených a odsúdených. Pestoval 36 rastlín marihuany za účelom tlmenia chronických bolestí, pričom návykovú látku ďalej nepredával a pred výkonom trestu viedol riadny život.

Doručené hodnotenie z ústavu na výkon trestu odňatia slobody je kladné, riziko recidívy trestnej činnosti bolo vyhodnotené ako nízke a resocializačná prognóza sa javí ako priaznivá. Prezidentka mu preto odpustila zvyšok trestu.

Jediný živiteľ rodiny

V druhom prípade Zuzana Čaputová omilostila 40-ročného muža, ktorý bol súdom právoplatne odsúdený na 10 rokov za mrežami za zadováženie si a prechovávanie marihuany vo väčšom rozsahu.

Trest dostal za to, že pestoval 20 rastlín marihuany na liečebné účely pre vážne chorých členov jeho rodiny i pre vlastnú spotrebu. Z uloženého 10-ročného trestu si už odpykal štyri roky a deväť mesiacov.

Pri posudzovaní žiadosti o milosť prezidentka zohľadnila najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval, nebol predtým súdne trestaný a nespáchal ani priestupok.

Pred nástupom na výkon trestu riadne pracoval a bol jediným živiteľom rodiny s 12-mesačným dieťaťom. Pre výrazné zhoršenie jeho psychického stavu bol niekoľko mesiacov hospitalizovaný v nemocnici pre obvinených a odsúdených.

Tresty by mohli byť miernejšie

Aj u tohto muža je hodnotenie z väznice kladné, riziko recidívy trestnej činnosti bolo vyhodnotené ako nízke a resocializačná prognóza je priaznivá.

Prezidentka mu odpustila zvyšok z 10-ročného trestu pod podmienkou, že dva roky odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.

Hlava štátu v súvislosti s oboma prípadmi upozorňuje, že na aktuálnej schôdzi Národnej rady SR je predložený vládny návrh novely Trestného zákona, ktorý zavádza novú skutkovú podstatu neoprávneného pestovania rastlín a húb obsahujúcich omamnú a psychotropnú látku, a ktorý by súdom v budúcnosti umožnil uložiť tresty s miernejšou trestnou sadzbou.

Viac k témam: Marihuana, prezidentská milosť
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová omilostila dvoch mužov, ktorí si pestovali marihuanu a dostali viacročné tresty © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Obnovenú Michalskú vežu sprístupnili verejnosti, pribudla aj digitálna vrstva výstavy (foto)

Michalská veža prechádzala od júla 2021 generálnou rekonštrukciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *