Home / SLOVENSKO / Východné krídlo NATO bude posilnené, taliansky protivzdušný systém vníma Sklenár ako cenný prínos

Východné krídlo NATO bude posilnené, taliansky protivzdušný systém vníma Sklenár ako cenný prínos

16.6.2023 (SITA.sk) – Posilnenie bezpečnosti a kolektívnej obrany s dôrazom na východné krídlo NATO ako nástroj odstrašenia a obrany bolo témou rokovania ministrov obrany členských krajín Aliancie v Bruseli. Témou sa ministri zaoberali na svojom druhom rokovacom dni v súvislosti s blížiacim sa samitom Severoatlantickej aliancie v Litve.

Dôležitou správou pre Slovensko je podľa ministra obrany Martina Sklenára rozhodnutie o zavedení rotačného systému v oblasti ochrany vzdušného priestoru NATO, teda aj Slovenska.

Taliansky protivzdušný systém

V praxi to znamená, že kým doteraz to bolo na dohode jednotlivých štátov, dnes do toho zavádzame systém. Prostriedky, ktoré majú členské štáty Aliancie, budú rotovať podľa situácie, možností a pod koordináciou NATO,” priblížil Sklenár.

Ako informovala Mária Precner z komunikačného odboru Kancelárie ministra obrany SR, šéf slovenského rezortu v piatok na pôde centrály NATO absolvoval tiež bilaterálne stretnutie so svojím talianskym náprotivkom – ministrom obrany Guidom Crosettom.

Nasadenie talianskeho protivzdušného systému SAMP/T na Slovensku vnímam ako cenný prínos pre bezpečnosť našej krajiny a zároveň pre kolektívnu bezpečnosť východnej hranice Aliancie,“ vyzdvihol Sklenár. Obaja lídri zhodnotili aj možnosti prehlbovania bilaterálnej spolupráce, a to napríklad v oblasti podnikov obranného priemyslu.

Slovenskí vojaci v Lotyšsku

Súčasťou ministrovho programu bolo v piatok aj stretnutie krajín, ktoré prispievajú do Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO (eFP) v Lotyšsku. Slovensko vysiela profesionálnych vojakov do Lotyšska už od roku 2018.

Začiatkom júna odišla do Adaži už piata rotácia našich vojakov s technikou, aktuálne tam pôsobia naši delostrelci s húfnicami Zuzana 2,“ dodal Sklenár.

Viac k témam: Minister obrany SR, Protivzdušná obrana, Taliansky minister obrany
Zdroj: SITA.sk – Východné krídlo NATO bude posilnené, taliansky protivzdušný systém vníma Sklenár ako cenný prínos © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Súd odročil dovolanie prokuratúry v neprospech dvojice z kauzy Judáš, Gašparovič neprišiel a podal námietku na Klimenta

Špeciálna prokuratúra dovolanie podala v neprospech odsúdených z dôvodu nesúhlasu s právnou kvalifikáciou konania dvojice zo strany Najvyššieho súdu SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *