Home / SVET / Bude Švédsko v NATO? Turecko vyjadrilo stanovisko

Bude Švédsko v NATO? Turecko vyjadrilo stanovisko

20.5.2023 (SITA.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan povedal, že naďalej nie je pripravený podporiť členstvo Švédska v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). V rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN zopakoval svoje predchádzajúce tvrdenia, že Štokholm umožnil teroristickým organizáciám, aby sa v tejto severskej krajine ukrývali.

Erdoğan povedal, že sa nemôže priaznivo dívať na žiadosť Švédska o členstvo v NATO, „pokiaľ bude Švédsko naďalej umožňovať odnožiam teroristických skupín v Turecku voľne sa potulovať po uliciach Štokholmu“.

Turecko obvinilo Švédsko, že nepodniklo konkrétne kroky na potlačenie skupín, ktoré Ankara označuje ako teroristické organizácie alebo ktoré považuje za existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín.

Švédsko a Fínsko spoločne požiadali o členstvo v NATO v máji 2022. Opustili tým svoju dlhodobú politiku vojenskej neutrality po tom, ako ruské sily napadli Ukrajinu. Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, odpor Turecka a Maďarska zastavil snahy o vstup Švédska. NATO vyžaduje na prijatie nových členov jednomyseľný súhlas.

Viac k témam: členstvo v NATO, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk – Bude Švédsko v NATO? Turecko vyjadrilo stanovisko © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Haváriu vlakov v Indii spôsobila chyba signalizácie, zomrelo viac ako 300 ľudí

Išlo o jednu z najsmrteľnejších železničných nehôd v krajine za desaťročia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *