Home / SLOVENSKO / Spravodlivý mier pre Ukrajinu má odškodniť obeť a potrestať agresora, vyhlásil nový minister Wlachovský(video)

Spravodlivý mier pre Ukrajinu má odškodniť obeť a potrestať agresora, vyhlásil nový minister Wlachovský(video)

15.5.2023 (SITA.sk) – Slovenská zahraničná politika bude naďalej jasná, čitateľná a hodnotová. Na spoločnej tlačovej konferencii novej vlády to vyhlásil nový minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský s tým, že v tomto chce nadviazať na svojich predchodcov.

Zdôraznil, že ako Slovensko, tak aj Európsku úniu (EÚ) a celý svet zasiahla pandémia COVID-19 aj vojnový konflikt na Ukrajine.

Treba byť jednotný voči ruskej agresii

Považuje za potrebné ostať v EÚ i Severoatlantickej aliancii (NATO) jednotní voči ruskej agresii a pošliapavaniu princípov medzinárodného práva.

„Chceme spravodlivý mier pre Ukrajinu,“ povedal Wlachovský a dodal, že by to mal byť mier, ktorý odškodní obeť a potrestá agresora.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová vymenovala úradnícku vládu (fotografie)

Podporovať chce export

Nový šéf rezortu diplomacie chce tiež podporovať slovenský export a uplatňovanie slovenských firiem na zahraničných trhoch. Rád by tiež posilnil slovenskú zahraničnú službu.

Dôraz chce Wlachovský klásť na jasnú komunikáciu, obhajobu a presadzovanie slovenských záujmov vo svete, a pomoc slovenským firmám i občanom.

Miroslav Wlachovský patrí do generácie zakladateľov modernej slovenskej diplomacie. Pôsobil aj ako analytik a publicista, bol šéfredaktorom časopisu Medzinárodné otázky a riaditeľom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Spoluvytváral základné ideové dokumenty slovenskej zahraničnej politiky. V rezorte, ktorého sa ujme, zastával viaceré strategické a analytické posty. Ako diplomat bol vyslaný do Washingtonu a Viedne, neskôr bol veľvyslancom Slovenskej republiky v Spojenom kráľovstve a v Dánsku.

Bol tiež poradcom pre zahraničnú politiku premiérov Mikuláša Dzurindu a Eduarda Hegera. Vyštudoval filozofiu a sociológiu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Úradnícka vláda
Zdroj: SITA.sk – Spravodlivý mier pre Ukrajinu má odškodniť obeť a potrestať agresora, vyhlásil nový minister Wlachovský(video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda má záujem postaviť novú väznicu neďaleko Rimavskej Soboty, podľa Suska môže slúžiť aj na iné účely

rojekt mal pôvodne stáť podľa odhadov zhruba 55 miliónov eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *