Home / SVET / Európsky parlament vyzval Kosovo a Srbsko na obnovu dialógu a normalizáciu vzájomných vzťahov

Európsky parlament vyzval Kosovo a Srbsko na obnovu dialógu a normalizáciu vzájomných vzťahov

10.5.2023 (SITA.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu vo dvoch správach prijatých v stredu vyzvali Kosovo a Srbsko, aby obnovili dialóg a normalizovali vzájomné vzťahy.

Parlament pritom zdôraznil, že normalizácia vzťahov medzi Prištinou a Belehradom je prioritou a predpokladom pristúpenia oboch krajín k Európskej únii. Europarlament o tom informoval prostredníctvom tlačovej správy.

Sankcie voči Rusku a reformy

„Poslanci vítajú žiadosť Kosova o členstvo v EÚ a uzavretie dlho očakávanej dohody, ktorá občanom prinesie liberalizáciu vízového režimu. Uznávajúc úspechy Kosova v reformách súvisiacich s EÚ ako je boj proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii poslanci zároveň zdôrazňujú, že tempo prístupového procesu bude závisieť od pokroku v oblasti právneho štátu, základných práv a zlepšenia právneho poriadku krajiny,“ uvádza sa v správe v súvislosti s Kosovom.

Čo sa týka Srbska, europoslanci vo svojej správe tvrdia, že „prístupové rokovania s Belehradom by mali pokročiť len vtedy, ak sa krajina zosúladí so sankciami EÚ voči Rusku a dosiahne významný pokrok v reformách súvisiacich s EÚ“.

Uvádzajú taktiež pokrok v oblasti právneho štátu a základných práv, fungovania demokratických inštitúcií a záväzku k spoločným európskym právam a hodnotám.

Podpora protidemokratickej politiky

Poslanci zdôrazňujú význam zosúladenia so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou EÚ, najmä čo sa týka ruskej vojny proti Ukrajine.

Poslanci zároveň chcú, aby EÚ prehodnotila rozsah svojej finančnej pomoci Srbsku, ak bude pokračovať podpora protidemokratickej politiky, a vyzývajú Európsku komisiu, aby zabezpečila, že všetky výdavky EÚ budú plne v súlade s vlastnými strategickými cieľmi a záujmami EÚ.

V súvislosti s Kosovom poslanci Európskeho parlamentu vyjadrili poľutovanie nad tým, že iniciatívy na zapojenie srbskej komunity do politických, sociálnych a hospodárskych štruktúr Kosova sú naďalej veľmi obmedzené a vyzývajú kosovskú vládu a zástupcov kosovských Srbov, aby prekonali rozdiely medzi komunitami.

Viac k témam: členstvo v Európskej únii, Prístupové rokovania, Vstup do EÚ
Zdroj: SITA.sk – Európsky parlament vyzval Kosovo a Srbsko na obnovu dialógu a normalizáciu vzájomných vzťahov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi v Doneckej oblasti zničili hasičské a záchranné stredisko, po útoku zostali len ruiny 

O útoku informovala ukrajinská štátna záchranná služba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *