Home / SLOVENSKO / Remišová chce znormálniť pravidlá paragrafu 363, Žilinka využíva tento „atómový kufrík“ ako nikto predtým

Remišová chce znormálniť pravidlá paragrafu 363, Žilinka využíva tento „atómový kufrík“ ako nikto predtým

3.5.2023 (SITA.sk) – Strana Za ľudí predkladá na aktuálnu schôdzu parlamentu novelu Trestného poriadku s cieľom úpravy paragrafu 363. Ako v stredu na tlačovej besede zdôraznila šéfka strany Veronika Remišová, ide o poslednú príležitosť pre parlament upraviť a „znormálniť“ pravidlá jeho používania.

Žiadny prokurátor pred Žilinkom neaplikoval atómový kufrík v podobe paragrafu 363 bez zábran či hanby v korupčných kauzách, tvrdí Remišová

Aplikovanie v korupčných kauzách

Strana konkrétne navrhuje, aby rozhodnutia generálneho prokurátora podľa paragrafu 363 mohli byť preskúmané.

„Žiadny generálny prokurátor pred Marošom Žilinkom tak bezbreho, bez zábran a bez hanby neaplikoval tento atómový kufrík v rozsiahlych korupčných kauzách. Až Maroš Žilinka z tohto paragrafu urobil synonymum obchádzania súdov a nástroj na omilosťovanie ľudí podozrivých prípadne obvinených z korupcie,“ vyhlásila Remišová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa právnika Jána Magušina má navrhovaná zmena zabezpečiť, že generálny prokurátor už nebude môcť svojím rozhodnutím svojvoľne negovať rozhodnutia súdov a predovšetkým jeho rozhodnutia v postupe podľa paragrafu 363 bude možné preskúmať, čo súčasná úprava nepripúšťa.

Verejné pripomienky

„Návrh zmeny sme vypracovali na základe verejných pripomienok odbornej verejnosti a rozhodnutí súdov tak, aby nebolo možné paragraf 363 zneužívať, ale aby skutočne slúžil spravodlivosti,“ vysvetlil Magušin.

Magušin zároveň kritizoval návrh poslanca Tomáša Tarabu, ktorý podľa neho v tejto súvislosti rozširuje kompetencie generálnej prokuratúry a paralyzuje Úrad špeciálnej prokuratúry tak, že zo strany stíhaných, alebo aj generálnej prokuratúry, dáva možnosť spôsobiť odňatie prakticky akejkoľvek trestnej veci špeciálnej prokuratúre.

„Občania nemusia mať radi špeciálnu prokuratúru či policajtov Národnej kriminálnej agentúry. Musia si ale uvedomiť, že ochrana týchto inštitúcií je kľúčová aj pre to, aby ich jedného dňa mal kto brániť pred kastou nedotknuteľných,“ dodal Magušin.

Viac k témam: Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: SITA.sk – Remišová chce znormálniť pravidlá paragrafu 363, Žilinka využíva tento „atómový kufrík“ ako nikto predtým © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Cestovný ruch v Bratislave: Aké sú jeho najväčšie výzvy a ciele?

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, sa stáva čoraz populárnejšou turistickou destináciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *