Home / SVET / Brusel navrhuje vyčleniť 500 miliónov eur na podporu vyššej produkcie munície a rakiet pre Ukrajinu

Brusel navrhuje vyčleniť 500 miliónov eur na podporu vyššej produkcie munície a rakiet pre Ukrajinu

3.5.2023 (SITA.sk) – Európska komisia (EK) v stredu prijala akt na podporu výroby munície s cieľom rýchlo dodávať Ukrajine muníciu a rakety a pomôcť členským štátom Európskej únie (EÚ) znova doplniť ich zásoby.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Cieľom novej legislatívy je zväčšiť výrobnú kapacitu EÚ a riešiť terajší nedostatok munície a rakiet a ich komponentov. EK o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Akt na podporu výroby munície je treťou zložkou trojbodového plánu pomoci Ukrajine, ktorý Rada EÚ schválila v marci. Prvým bodom je poskytnutie munície Ukrajine zo zásob členských štátov Únie, druhým bodom je spoločný európsky nákup munície pre Ukrajinu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Pomôže to dodávať viac munície Ukrajine, aby bránila svojich občanov, a zároveň to posilní európske obranné kapacity,“ uviedla o novom akte šéfka EK Ursula von der Leyen.

Návrh novej legislatívy obsahuje nástroj na finančnú podporu posilnenia výrobných kapacít Únie, mechanizmus mapovania, monitorovania a lepšieho predvídania problémov v dodávateľských reťazcoch a uplatnenie dočasného regulačného rámca na riešenie nedostatočných dodávok munície. EK navrhuje pre tieto ciele alokovať 500 miliónov eur. Tento rozpočet bude financovaný presunom rôznych nástrojov, predovšetkým z Európskeho obranného fondu.

Viac k témam: EDF Európsky obranný fond, Munícia, Rakety, výroba munície
Zdroj: SITA.sk – Brusel navrhuje vyčleniť 500 miliónov eur na podporu vyššej produkcie munície a rakiet pre Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu v Košiciach roztancovala štvorylka, zapojilo sa 2 468 ľudí (video)

Štvorylka sa tancuje vo viac než 50 mestách v Európe a samotný projekt začal v roku 2002. Košice sa pred niekoľkými rokmi stali lídrom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *