Home / SLOVENSKO / Čepček navrhne zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach a v predajných automatoch

Čepček navrhne zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach a v predajných automatoch

9.4.2023 (SITA.sk) – Plénum Národnej rady SR by na májovej parlamentnej schôdzi malo rokovať o novele zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, novele zákona o reklame a novele zákona o mediálnych službách z dielne nezaradeného poslanca Martina Čepčeka.

Znížená dostupnosť alkoholu

Vzhľadom na množstvo dopravných nehôd, na ktorých sa podieľa aj konzumácia alkoholických nápojov, navrhuje zákaz ich predaja na čerpacích staniciach, v prevádzkach na diaľničných odpočívadlách, parkoviskách alebo v ich bezprostrednej blízkosti.

Zároveň sa má zakázať predaj alkoholických nápojov prostredníctvom predajných automatov a s výnimkou piva a vína prostredníctvom donáškovej služby. Podľa Čepčeka to zabezpečí zníženie dostupnosti alkoholických nápojov.

Doplňujúce návrhy Čepčeka

Poslanec ďalej navrhuje v rámci ochrany maloletých zákaz predaja alebo ponúkania alkoholu neplnoletými osobami okrem prípadov, keď je takáto činnosť súčasťou ich sústavnej prípravy na budúce povolanie. Taktiež navrhuje zákaz predaja, výroby a dovozu hračiek napodobňujúcich tvar a vzhľad obalu alkoholických nápojov.

Na Slovensku má podľa odhadov 400-tisíc obyvateľov problém s nadmernou konzumáciou alkoholu. Tá môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia, narušenie vzťahov či rozpad rodín. Alkohol výrazným spôsobom prispieva k dopravnej nehodovosti. Každoročne sú evidované stovky dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka nehody,“ uviedol Čepček v návrhu.

V neposlednom rade navrhuje zakázať reklamy na alkoholické nápoje, keďže ich účelom je podľa Čepčeka zvyšovanie predaja alkoholických nápojov, s čím je nevyhnutne spojené aj zvyšovanie ich spotreby. Zároveň chce obmedziť mediálnu komerčnú komunikáciu na hazardné hry a zakázať vysielanie reklamného oznamu a telenákupu na alkoholické nápoje.

Viac k témam: Alkohol, Alkohol za volantom, Čerpacie stanice, Hazardné hry, nehodovosť, Novela zákona
Zdroj: SITA.sk – Čepček navrhne zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach a v predajných automatoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimkovičovej ministerstvo spustilo hodnotenie žiadostí v programe Obnovme si svoj dom, zverejnilo aj zloženie komisií

Komisie budú hodnotiť v tomto roku viac ako 992 projektových žiadostí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *