Home / SLOVENSKO / Čepček navrhne zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach a v predajných automatoch

Čepček navrhne zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach a v predajných automatoch

9.4.2023 (SITA.sk) – Plénum Národnej rady SR by na májovej parlamentnej schôdzi malo rokovať o novele zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, novele zákona o reklame a novele zákona o mediálnych službách z dielne nezaradeného poslanca Martina Čepčeka.

Znížená dostupnosť alkoholu

Vzhľadom na množstvo dopravných nehôd, na ktorých sa podieľa aj konzumácia alkoholických nápojov, navrhuje zákaz ich predaja na čerpacích staniciach, v prevádzkach na diaľničných odpočívadlách, parkoviskách alebo v ich bezprostrednej blízkosti.

Zároveň sa má zakázať predaj alkoholických nápojov prostredníctvom predajných automatov a s výnimkou piva a vína prostredníctvom donáškovej služby. Podľa Čepčeka to zabezpečí zníženie dostupnosti alkoholických nápojov.

Doplňujúce návrhy Čepčeka

Poslanec ďalej navrhuje v rámci ochrany maloletých zákaz predaja alebo ponúkania alkoholu neplnoletými osobami okrem prípadov, keď je takáto činnosť súčasťou ich sústavnej prípravy na budúce povolanie. Taktiež navrhuje zákaz predaja, výroby a dovozu hračiek napodobňujúcich tvar a vzhľad obalu alkoholických nápojov.

Na Slovensku má podľa odhadov 400-tisíc obyvateľov problém s nadmernou konzumáciou alkoholu. Tá môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia, narušenie vzťahov či rozpad rodín. Alkohol výrazným spôsobom prispieva k dopravnej nehodovosti. Každoročne sú evidované stovky dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka nehody,“ uviedol Čepček v návrhu.

V neposlednom rade navrhuje zakázať reklamy na alkoholické nápoje, keďže ich účelom je podľa Čepčeka zvyšovanie predaja alkoholických nápojov, s čím je nevyhnutne spojené aj zvyšovanie ich spotreby. Zároveň chce obmedziť mediálnu komerčnú komunikáciu na hazardné hry a zakázať vysielanie reklamného oznamu a telenákupu na alkoholické nápoje.

Viac k témam: Alkohol, Alkohol za volantom, Čerpacie stanice, Hazardné hry, nehodovosť, Novela zákona
Zdroj: SITA.sk – Čepček navrhne zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach a v predajných automatoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Remišová vyzvala Ódora na výmenu šéfa SIS. Väčší vtip som ešte nepočul, reaguje Kollár

Na stretnutí so šéfom vládneho kabinetu označila pokračovanie boja za očistu krajiny za prioritu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *