Home / SLOVENSKO / Tabák chce posilniť postavenie chodca. Do zákona navrhuje zakotviť prednosť aj vtedy, keď sa chystá vstúpiť na priechod

Tabák chce posilniť postavenie chodca. Do zákona navrhuje zakotviť prednosť aj vtedy, keď sa chystá vstúpiť na priechod

9.4.2023 (SITA.sk) – Novelou zákona o cestnej premávke z dielne nezaradenej poslankyne Romany Tabák by sa mala zaoberať Národná rada SR na májovej schôdzi.

Vodičom prináša povinnosť umožniť bezpečný prechod chodcovi, ktorý nielen vstúpil na priechod pre chodcov, ale po novom aj tomu, ktorý sa ešte len zjavne chystá na priechod vstúpiť.

Novelou sleduje menej smrteľných nehôd

Podľa Tabák je cieľom novely väčšia ochrana chodcov a menej zrážok a smrteľných dopravných nehôd v súvislosti s chodcami na priechodoch pre chodcov.

Poslankyňa navrhuje do zákona zakotviť, že vodič je povinný jazdiť pred priechodom pre chodcov len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.

Posilnenie postavenia chodca

Navrhovanou zmenou sa podľa nej posilňuje postavenie chodca v cestnej premávke. „Nie je navrhovaná ako absolútna prednosť chodca na priechode pre chodcov. Chodec je aj napriek tomu, že mu vodič musí umožniť bezpečný prechod cez priechod pre chodcov, povinný aj po novelizácii brať ohľad na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel,“ uviedla Tabák.

Nezmenené zostáva pravidlo prednosti električky na priechode pre chodcov. Novela zákona bude v prípade schválenia platiť od 1. januára 2024.

Viac k témam: Chodec, Novela zákona o cestnej premávke
Zdroj: SITA.sk – Tabák chce posilniť postavenie chodca. Do zákona navrhuje zakotviť prednosť aj vtedy, keď sa chystá vstúpiť na priechod © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V druhom kole prezidentských volieb by podľa prieskumu Focus vyhral Pellegrini, porazil by Korčoka aj Harabina

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý bol realizovaný od 14. do 21. februára na reprezentatívnej vzorke 1025 respondentov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *