Home / SVET / Za Trumpa boli vzťahy USA a Maďarska dobré ako nikdy predtým, kritizovanie Budapešti podľa Szijjárta všetko sťažuje

Za Trumpa boli vzťahy USA a Maďarska dobré ako nikdy predtým, kritizovanie Budapešti podľa Szijjárta všetko sťažuje

26.3.2023 (SITA.sk) – Ustavičná kritika Maďarska zo strany Západu v demokratických a kultúrnych otázkach spôsobuje, že pravicová vláda tejto krajiny sa zdráha ponúknuť podporu v praktických záležitostiach, konkrétne v otázkach rozširovania Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). V rozhovore pre agentúru AP to povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Maďarskí zákonodarcovia sú chorí z kritiky

Taktiež povedal, že jeho krajina zatiaľ nehlasovala o tom, či povolí vstup Fínska a Švédska do NATO, pretože maďarskí zákonodarcovia sú „chorí z kritiky maďarských vnútorných záležitostí“ v podaní týchto štátov.

„Viete, keď fínski a švédski politici spochybňujú demokratickú povahu nášho politického systému, je to skutočne neprijateľné,“ povedal.

Maďarskí zákonodarcovia by mali v pondelok odobriť vstup Fínska do NATO. Szijjártó však podotkol, že výsledok hlasovania v súvislosti s členstvom Švédska v aliancii je ťažké predvídať. Skeptici sa domnievajú, že Maďarsko sa takýmto „kľučkovaním“ jednoducho snaží získať lukratívne ústupky.

Musí prísť prímerie

V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu Szijjártó povedal, že maďarské presadzovanie mieru neznamená súhlas s tým, že si Rusko ponechá územia, ktoré v súčasnosti kontroluje.

„Viete, zastaviť vojnu a sedieť pri stole neznamená, že akceptujete status quo. Keď sa vojna zastaví a začnú mierové rozhovory, nie je nutné, aby hranice boli tam, kde sú frontové línie. Vieme to aj z našej vlastnej histórie. Teraz musí prísť prímerie,“ poznamenal.

Za Trumpa boli ich vzťahy v rozkvete

Čo sa týka vzťahov so Spojenými štátmi, Szijjártó povedal, že za bývalého prezidenta Donalda Trumpa boli v rozkvete, ale za prezidenta Joea Bidena to má jeho vláda náročnejšie.

„Za prezidenta Trumpa boli politické vzťahy také dobré ako nikdy predtým,“ skonštatoval Szijjártó a podotkol, že počas Trumpovho pôsobenia v Bielom dome Rusko nezačalo „žiadny útok proti nikomu“.

Viac k témam: Americký prezident, Minister zahraničných vecí, rusko-ukrajinský konflikt, Vstup Fínska do NATO, vstup Švédska do NATO
Zdroj: SITA.sk – Za Trumpa boli vzťahy USA a Maďarska dobré ako nikdy predtým, kritizovanie Budapešti podľa Szijjárta všetko sťažuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinská ekonomika vzrastie o päť percent, pomáha to pri financovaní armády aj sociálnych dávok

V minulom roku ukrajinský hrubý domáci produkt (HDP) posilnil o 5,6 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *