Home / SVET / Ukrajina žiada o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN po tom, čo Putin oznámil svoje jadrové plány

Ukrajina žiada o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN po tom, čo Putin oznámil svoje jadrové plány

26.3.2023 (SITA.sk) – Ukrajinská vláda v nedeľu vyzvala na mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN) s cieľom „bojovať proti jadrovému vydieraniu Kremľa“ po tom, čo ruský vodca Vladimir Putin v televízii oznámil plány na rozmiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

Rozmiestnenia jadrových zbraní

Rusko uviedlo, že plán rozmiestnenia taktických jadrových zbraní v Bielorusku je reakciou na rastúcu vojenskú podporu Západu pre Ukrajinu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Taktické jadrové zbrane sú určené na použitie na bojisku a majú krátky dosah a nízku účinnosť v porovnaní s oveľa výkonnejšími jadrovými hlavicami namontovanými na raketách dlhého doletu.

Žiadajú mimoriadne zasadnutie

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí tento krok vo vyhlásení v nedeľu odsúdilo a požiadalo o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

„Ukrajina očakáva účinné kroky zo strany Spojeného kráľovstva, Číny, USA a Francúzska voči jadrovému vydieraniu Kremľa,“ uvádza sa vo vyhlásení s tým, že tieto krajiny „nesú osobitnú zodpovednosť“ za jadrovú agresiu. „Svet musí byť zjednotený proti niekomu, kto ohrozuje budúcnosť ľudskej civilizácie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Putin sa bojí prehry

Vyhlásenia ruského vodcu Vladimira Putina, že plánuje umiestniť taktické jadrové zbrane v Bielorusku, ukazujú, že sa bojí prehry. Ako referuje spravodajský web CNN, v nedeľu to povedal poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

„Putin je príliš predvídateľný. Vo vyhlásení o taktických jadrových zbraniach v Bielorusku priznáva, že sa bojí prehry a jediné, čo môže urobiť, je strašiť taktikou,“ uviedol Podoľak na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. „Po druhé. Opäť potvrdzuje svoju účasť na zločine. Porušenie zmluvy o nešírení jadrových zbraní,“ dodal Podoľak.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

USA budú všetko monitorovať

Spojené štáty uviedli, že budú „monitorovať dôsledky“ Putinovho oznámenia. Washington zatiaľ nezaznamenal „žiadne náznaky, že by sa Rusko chystalo použiť jadrovú zbraň“, uviedla hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Adrienne Watsonová.

V Nemecku tamojšie ministerstvo zahraničných vecí označilo Putinov krok za „ďalší pokus o jadrové zastrašovanie“.

Viac k témam: Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, vojenská invázia, Vyhrážanie
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina žiada o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN po tom, čo Putin oznámil svoje jadrové plány © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prvé peniaze zo zmrazených ruských aktív dostane Ukrajina už v júli, oznámila Európska komisia

Európska únia očakáva, že ročné tržby budú predstavovať približne 2,5 až tri miliardy eur.

Jeden komentár

  1. Frantisek Filip

    A čo robia americké jadrové zbrane v europe?Rusi len chránia Bielorusko pred inváziou zo západuA koho chrýnia američania pred ruskom?Rusko nerozmiestnilo žiadne jadrové zbrane na Západnej pologuli a američania ich majú po celom svete.Ľudia,už sa zobudte,lebo môže byť neskoro.Pri voľbách si spomente,kto je vojnychtivý štváč a lokaj ameriky a chce nás vtiahnuť do vojny k Slovanskému národu,ktorý europské Slovanské národy zachránil pred Hitlerom a fašistami,ktorých teraz západ znova štve proti Slovanomz ktorích niektorí sa dali kúpiť američanmi–Polsko,česko,BulharskoČierna hora a hlavne Ukrajincov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *