Home / SVET / Honduras nadviazal diplomatické styky s Čínou, vzťahy prišli v období rastúceho napätia medzi Pekingom a USA

Honduras nadviazal diplomatické styky s Čínou, vzťahy prišli v období rastúceho napätia medzi Pekingom a USA

26.3.2023 (SITA.sk) – Honduras po prerušení vzťahov s Taiwanom v nedeľu nadviazal diplomatické styky s Čínou. Taiwan je tak čoraz izolovanejší, v súčasnosti ho uznáva len 13 suverénnych štátov vrátane Vatikánu.

Správna voľba

Ministri zahraničných vecí Číny a Hondurasu podpísali v Pekingu spoločné komuniké, pričom čínske ministerstvo zahraničných vecí to označilo za „správnu voľbu“.

Čínsko-honduraské diplomatické vzťahy prichádzajú uprostred rastúceho napätia medzi Pekingom a Spojenými štátmi, a signalizujú rastúci čínsky vplyv v Latinskej Amerike.

Diplomatické vzťahy medzi Čínou a Hondurasom oznámili po tom, čo honduraská a taiwanská vláda samostatne oznámili, že prerušujú vzťahy.

Legitímna vláda

Honduraské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení na Twitteri uviedlo, že jeho vláda uznáva „na svete len jednu Čínu“ a že Peking „je jedinou legitímnou vládou, ktorá zastupuje celú Čínu“.

Dodalo, že „Taiwan je neodňateľná časť čínskeho územia a honduraská vláda informovala Taiwan o prerušení diplomatických vzťahov od dnešného dňa“, pričom sa zaviazala, že nebude mať žiadne oficiálne vzťahy ani kontakty s Taiwanom.

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie na nedeľnej tlačovej konferencii povedal, že Taiwan ukončil svoje vzťahy s Hondurasom, aby si „zachránil svoju suverenitu a dôstojnosť“.

Zdroj: SITA.sk – Honduras nadviazal diplomatické styky s Čínou, vzťahy prišli v období rastúceho napätia medzi Pekingom a USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bude najnovšia americká pomoc pre Ukrajinu posledná?

Anton Hofreiter hovorí, že americká podpora Ukrajine sa stala príliš neistá vzhľadom na to, ako dlho bolo schvaľovanie ostatného balíka v slepej uličke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *