Home / SLOVENSKO / Veľkonočná atmosféra v Banskej Bystrici, na návštevníkov čakajú vystúpenia detských folklórnych súborov aj trhy

Veľkonočná atmosféra v Banskej Bystrici, na návštevníkov čakajú vystúpenia detských folklórnych súborov aj trhy

26.3.2023 (SITA.sk) – Mesto pod Urpínom bude čoskoro žiť veľkonočnou atmosférou. Historické centrum mesta sa od utorka 28. marca do 5. apríla premení na Veľkonočné námestie.

Vystúpenie detí

Ako informovala hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová, obyvatelia i návštevníci Banskej Bystrice si budú môcť zakúpiť rôzne ľudovo-umelecké výrobky či špeciality na veľkonočných trhoch. O kultúrny program sa postarajú detské folklórne súbory, žiaci základných škôl či Základná umelecká škola J. Cikkera.

Týždeň pred sviatkami jari, ktoré v tomto roku pripadajú na 6. až 10. apríla, si ľudia na Námestí SNP pripomenú nielen kresťanské, ale aj pohanské zvyky a tradície, ktoré sa s veľkonočným obdobím spájajú.

Príležitostný trh

V bohatom programe, ktorý tvorí dvanásť podujatí, nebudú chýbať ľudové spevy a tance, vynášanie Moreny, ako i rozprávky Divadla Žihadlo o Zajkovi Lajkovi či O kohútikovi a sliepočke. Pre obyvateľov a návštevníkov sú pripravené tvorivé dielne, na ktorých si budú môcť vyrobiť kašírované vajíčka a svoj vlastný korbáč.

„Neodmysliteľnou súčasťou Veľkonočného námestia je príležitostný trh. Pestrú ponuku remeselných výrobkov budú tvoriť kraslice, prútené korbáče, kvetinové ikebany, výrobky z včelieho vosku, medovníky, med a mnoho iného. Labužníci si budú môcť pochutnať na rôznych pekárenských či cukrárenských výrobkoch, langošoch, chlebových posúchoch, trdelníkoch, ale napríklad aj na medovine,“ popísala vedúca oddelenia kultúry na mestskom úrade Jana Očenášová s tým, že predajné stánky budú k dispozícii každý deň od 9:00 do 19:00.

Viac k témam: Veľká noc, Veľkonočné trhy
Zdroj: SITA.sk – Veľkonočná atmosféra v Banskej Bystrici, na návštevníkov čakajú vystúpenia detských folklórnych súborov aj trhy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu Košíc roztancovala ľudová karička, ide o tradíciu medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest

Vek tanečníkov a tanečníčok sa pohyboval od troch do 83 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *