Home / SVET / Ostrý kritik Kremľa Jevgenij Rojzman bol opäť zadržaný, v obvinení sa vyskytlo aj Navaľného meno

Ostrý kritik Kremľa Jevgenij Rojzman bol opäť zadržaný, v obvinení sa vyskytlo aj Navaľného meno

16.3.2023 (SITA.sk) – Ruské úrady vo štvrtok v snahe umlčať disent opäť zadržali bývalého starostu štvrtého najväčšieho mesta v krajine. Ostrý kritik Kremľa Jevgenij Rojzman je jednou z najviditeľnejších a najcharizmatickejších postáv ruskej opozície. Veľkú popularitu mu priniesol najmä post starostu 1,5-miliónového Jekaterinburgu.

Mal zdieľať odkaz na Navaľného organizáciu

Vlani 60-ročného Rojzmana, ktorý bol starostom v rokoch 2013 – 2018, obvinili z diskreditácie ruskej armády a zakázali mu navštevovať verejné podujatia, používať internet, telefón alebo poštu a komunikovať smel len so svojimi právnikmi a blízkou rodinou.

Vo štvrtok ho polícia zatkla pre obvinenie, že zdieľal materiál obsahujúci odkaz na zakázanú organizáciu vedenú uväzneným opozičným lídrom Alexejom Navaľným. Rojzmanov právnik obvinenie odmietol s tým, že bývalý starosta ani len nie je zaregistrovaný na danej sociálnej sieti a príspevok podľa neho zdieľali členovia jednej z jeho mnohých podporných skupín.

Otvorili cestu pre ďalšie stíhanie

Ak ho uznajú za vinného, mohlo by mu hroziť 15-dňové väzenie a teoreticky aj nové obvinenia v súvislosti s údajným porušením podmienok jeho vlaňajšieho odsúdenia.

Súdy Rojzmana vlani opakovane pokutovali v súvislosti s obvineniami z diskreditácie armády, čím otvorili cestu pre jeho ďalšie stíhanie, ktoré je možné v prípade opakovaných porušení zákona.

Viac k témam: disidenti, Ruská opozícia, Zadržanie
Zdroj: SITA.sk – Ostrý kritik Kremľa Jevgenij Rojzman bol opäť zadržaný, v obvinení sa vyskytlo aj Navaľného meno © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *