Home / SVET / Rada Európy požaduje prepustenie Navaľného, Rusku pripomína povinnosť vykonávať rozsudky ESĽP

Rada Európy požaduje prepustenie Navaľného, Rusku pripomína povinnosť vykonávať rozsudky ESĽP

10.3.2023 (SITA.sk) – Výbor ministrov Rady Európy na svojom ostatnom štvrťročnom zasadnutí o výkone rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) vyjadril poľutovanie nad pokračujúcim zadržiavaním Alexeja Navaľného a opätovne vyzval ruské orgány, aby ho okamžite prepustili. Rada Európy o tom informovala v piatok v tlačovej správe.

Vykonanie rozsudkov

Generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinović Burić zaslala ďalší list ruskému ministrovi zahraničných vecí, v ktorom opätovne vyzvala Ruskú federáciu, aby vykonala všetky rozsudky súdu, ktoré čakajú na vykonanie.

Ruská federácia bola vylúčená z Rady Európy 16. marca 2022, naďalej je však povinná vykonávať rozsudky spomenutého súdu súvisiace s jeho konaním do 16. septembra 2022.

Rusko prestalo komunikovať s Radou Európy

Od 3. marca 2022 Rusko prestalo komunikovať s Radou Európy o výkone rozsudkov. Vzhľadom na nedostatok informácií od orgánov sa Výbor ministrov v decembri 2022 rozhodol posilniť výmenu informácií o tejto otázke s ruskou občianskou spoločnosťou.

V súčasnosti je pod dohľadom Výboru ministrov dovedna 2404 prípadov, ktoré čakajú na úplnú implementáciu ruskými orgánmi.

Viac k témam: Členské štáty, Rozsudok, Ruská vláda, Zadržanie
Zdroj: SITA.sk – Rada Európy požaduje prepustenie Navaľného, Rusku pripomína povinnosť vykonávať rozsudky ESĽP © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gruzínska prezidentka Zurabišviliová vetovala zákon o zahraničnom vplyve, údajne je v rozpore so všetkými európskymi normami

Vládnuca strana Gruzínsky sen má dostatočnú väčšinu na to, aby jej veto prelomila a očakáva sa, že tak urobí.

Jeden komentár

  1. adamkratochvil

    Rusko sa na radu europy moze akurat tak vyšajziť…a kompletne!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *