Home / EKONOMIKA / Čína zvýši svoj obranný rozpočet, krajina s najväčšou armádou a námorníctvom uviedla do prevádzky aj tretiu lietadlovú loď

Čína zvýši svoj obranný rozpočet, krajina s najväčšou armádou a námorníctvom uviedla do prevádzky aj tretiu lietadlovú loď

5.3.2023 (SITA.sk) – Čína v nedeľu oznámila zvýšenie svojho obranného rozpočtu pre tento rok o 7,2 %. To predstavuje mierne zvýšenie v porovnaní s minuloročným zvýšením o 7,1 %. Obranný rozpočet pre rok 2023 stanovili na 1,55 bilióna jüanov, čo je zhruba dvojnásobok oproti roku 2013.

Spoločne s najväčšou stálou armádou na svete má Čína i najväčšie námorníctvo, nedávno uviedla do prevádzky svoju tretiu lietadlovú loď. Podľa Spojených štátov má tiež najväčšiu leteckú silu v Indo-Pacifiku, pričom viac ako polovica jej bojových lietadiel pozostáva z modelov štvrtej alebo piatej generácie.

Čína sa tiež môže pochváliť aj obrovskými zásobami rakiet spolu s bombardérmi schopnými niesť jadrové zbrane, pokročilými loďami a ponorkami s jadrovým pohonom. Približne dvojmiliónová armáda je vojenským krídlom vládnucej komunistickej strany, ktorej velí stranícka komisia vedená prezidentom a vodcom strany Si Ťin-pchingom.

Čína podľa Svetovej banky minula v roku 2021 na armádu 1,7 % HDP, zatiaľ čo USA so svojimi rozsiahlymi zámorskými záväzkami pomerne vysokých 3,5 %.

(1 EUR = 7,3326 CNY)

Viac k témam: Čínska armáda, Čínsky prezident, Obranný priemysel
Zdroj: SITA.sk – Čína zvýši svoj obranný rozpočet, krajina s najväčšou armádou a námorníctvom uviedla do prevádzky aj tretiu lietadlovú loď © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministerstvo hospodárstva poskytlo štátu takmer 400 mil. eur, najviac peňazí smerovalo do Bratislavského kraja

Štátnu pomoc ad hoc dostalo od ministerstva hospodárstva päť príjemcov, mierne prekročila 25 mil. eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *