Home / SLOVENSKO / Bývalý šéf ŠTS Truban sa má v stredu dozvedieť, či ho preradia na nižší súd

Bývalý šéf ŠTS Truban sa má v stredu dozvedieť, či ho preradia na nižší súd

5.3.2023 (SITA.sk) – Najvyšší správny súd SR by mal v stredu 8. marca vyniesť verdikt v disciplinárnom procese s bývalým predsedom Špecializovaného trestného súdu Michalom Trubanom.

Ten čelí návrhu na preradenie na súd nižšieho stupňa preto, že sa nevylúčil pre možnú zaujatosť pri rozhodovaní o väzbe obvineného podnikateľa Norberta Bödöra v roku 2020. Vo výpovedi jedného zo svedkov v spise totiž figurovalo meno sudcu v súvislosti s vybavovaním dotácie pre penzión jeho rodiny.

Disciplinárne obvinený sudca ešte v decembri uviedol pred súdom, že si nie je vedomý pochybenia z jeho strany. „Necítim sa byť vinný,“ povedal Michal Truban s tým, že v čase rozhodovania o väzbe Norberta B. k nemu nemal žiadny pomer a takisto nemal pomer k danej trestnej veci.

Zároveň zdôraznil, že na jeho možnú zaujatosť nepoukazoval ani dozorový prokurátor prípadu. Právny zástupca sudcu Michal Mandzák vtedy doplnil, že disciplinárny návrh voči sudcovi ŠTS nespĺňa základné náležitosti a má „jasný politický akcent“. Takisto povedal, že aj rozhodnutie o namietnutí sa pre možnú zaujatosť je procesným rozhodnutím sudcu. „Trestať sudcu za rozhodnutie je možné len vtedy, pokiaľ ide o svojvoľné rozhodnutie,“ povedal Mandzák.

Návrh na disciplinárne stíhanie Michala Trubana podali ešte v októbri 2020 súčasný šéf ŠTS Ján Hrubala a šéf Súdnej rady SR Ján Mazák. Dôvodom je, že sa sudca nenamietol pri rozhodovaní o väzbe podnikateľa Norberta Bödöra pre možnú zaujatosť. V rámci disciplinárneho podania Hrubala a Mazák navrhli, aby Michala Trubana preložili na súd nižšieho stupňa.

Viac k témam: disciplinárny proces, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Bývalý šéf ŠTS Truban sa má v stredu dozvedieť, či ho preradia na nižší súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Eurobarometer ukázal, čo najviac trápi Slovákov aj historické minimá dôvery vo vládu a parlament

Aktuálnu situáciu na Slovensku vníma negatívne 79 percent obyvateľov, sme pesimistickejší v porovnaní s obyvateľmi krajín Európskej únie (EÚ), s ktorými susedíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *