Home / SVET / Raketa SpaceX na druhý pokus úspešne odštartovala, štyria astronauti smerujú na ISS (video+foto)

Raketa SpaceX na druhý pokus úspešne odštartovala, štyria astronauti smerujú na ISS (video+foto)

2.3.2023 (SITA.sk) – Z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride vo štvrtok úspešne odštartovala štvorica astronautov smerujúcich k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Raketa Falcon spoločnosti SpaceX vezie aj prvého astronauta z arabského sveta, ktorý na orbite strávi šesť mesiacov. Sultán an-Nijádí je pritom len druhým Emirátčanom, ktorý sa dostal do vesmíru.

V module Dragon, ktorý by mal na ISS doraziť v piatok, sú aj dvaja astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) – Stephen Bowen a Warren „Woody“ Hoburg, a ruský kozmonaut Andrej Feďajev.

Posádka veliteľa Stephena Bowena má na palube ISS nahradiť americko-rusko-japonskú posádku, ktorá je tam od októbra. Ďalšími obyvateľmi vesmírnej stanice sú dvaja Rusi a Američan, ktorých pobyt po poruche vesmírnej lode Sojuz predĺžili do septembra. Náhradná kapsula Sojuz dorazila na ISS minulý víkend.

Prvý pokus o štart v pondelok prerušili technické problémy.

Viac k témam: Kozmická loď Sojuz, Raketa Falcon 9
Zdroj: SITA.sk – Raketa SpaceX na druhý pokus úspešne odštartovala, štyria astronauti smerujú na ISS (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruské straty narástli o ďalších 730 vojakov, podľa Ukrajincov prišli aj o 17 delostreleckých systémov a sedem tankov

Od začiatku vojny tak ruská armáda stratila 460 260 ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *