Home / SVET / Rusko otestovalo medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorú Západ prezýva Satan II, pokus bol neúspešný

Rusko otestovalo medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorú Západ prezýva Satan II, pokus bol neúspešný

22.2.2023 (SITA.sk) – Rusko v pondelok vykonalo neúspešný test medzikontinentálnej balistickej rakety približne v čase, keď americký prezident Joe Biden navštívil Ukrajinu. Informuje o tom televízia CNN s odvolaním sa na dvoch amerických predstaviteľov oboznámených so situáciou.

Test nepredstavoval riziko

Jeden z nich povedal, že Rusko upozornilo Spojené štáty vopred prostredníctvom dekonfliktných liniek, ďalší, že test nepredstavoval pre USA riziko a Washington to nepovažoval za anomáliu alebo eskaláciu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

CNN pôvodne informovala, že test sa uskutočnil, keď bol Biden na Ukrajine. Neskôr však jeden z predstaviteľov povedal, že test sa odohral ešte pred Bidenovou návštevou. Druhý zdroj CNN len povedal, že test bol v pondelok.

USA a Rusko cez týždeň komunikovali

Načasovanie testu naznačuje, že USA a Rusko cez týždeň komunikovali prostredníctvom viacerých dekonfliktných kanálov. Americkí predstavitelia v nedeľu v noci informovali Rusko o tom, že sa Biden chystá na cestu do Kyjeva.

Test novej rakety Sarmat, ktorú na Západe prezývajú Satan II a je schopná niesť niekoľko jadrových hlavíc, bol podľa predstaviteľov neúspešný. Raketu však už Rusko úspešne testovalo a ak by sa test podaril, ruský prezident Vladimir Putin by to podľa Američanov oznámil počas svojho utorkového prejavu.

Viac k témam: Americký prezident, Balistická raketa, Návšteva, Raketa RS-28 Sarmat, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Rusko otestovalo medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorú Západ prezýva Satan II, pokus bol neúspešný © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavní kandidáti na post predsedu Európskej komisie absolvovali spoločnú debatu, zamerali sa na viaceré témy

Kandidáti čelili aj individuálnym otázkam zo strany moderátorov v rámci takzvaných „Spotlight“ segmentov.

Jeden komentár

  1. František Filip

    Čo sú to za politikov,ktorí slepo poslúchajú USA?Sú podplatený,alebo sa tak boja Bindena?Žiaľ ľudia v Europe sú degenerovaní ale keď príjde k veľkému konfliktu budú dosraní Amerika ich obetuje ako baranov na zabíjačku.To si nevedia uvedomiť v tom tzv.vyspelom Západe?Rusi nemôžu prehrať,lebo prehrá celý svet.Tie myšacie diery ,ktoré si milionári postavili im vydržia do prvej zimy a potom sa v nich začnú požierať ako potkany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *