Home / SVET / Ruský útok na stanicu v Kramatorsku bol vojnovým zločinom, zomrelo vtedy 50 ľudí utekajúcich pred vojnou

Ruský útok na stanicu v Kramatorsku bol vojnovým zločinom, zomrelo vtedy 50 ľudí utekajúcich pred vojnou

21.2.2023 (SITA.sk) – Ruský úder raketou s kazetovou muníciou na ľuďmi zaplnenú železničnú stanicu v meste Kramatorsk na východe Ukrajiny v apríli minulého roka bol podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch „porušením vojnového práva a bol očividne vojnovým zločinom“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Pri útoku zomrelo viac ako 50 ľudí vrátane piatich detí. Na stanici sa podľa ukrajinských predstaviteľov zdržiavali civilisti, ktorí utekali pred vojnou. Informuje o tom portál cnn.com.

Podľa správy Human Rights Watch v čase explózie balistickej rakety vybavenej kazetovou muníciou na stanici čakali stovky civilistov. Po stanici a okolí sa rozletelo približne 15 800 smrtiacich kovových úlomkov, čo „zabilo a zranilo množstvo ľudí“, konštatuje správa. V dňoch pred útokom pritom cez stanicu prešli tisíce ľudí z východného Donbasu v rámci evakuácie, na ktorú nabádali a pomáhali pri nej miestne úrady.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Ruskí velitelia zodpovední za prikázanie útoku, pri ktorom použili vo svojej podstate nerozlišujúcu zbraň, na dobre známe evakuačné centrum, by mali byť vyšetrovaní a niesť zodpovednosť,“ dodáva Human Rights Watch.

Viac k témam: Kramatorsk, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Vojnový zločin
Zdroj: SITA.sk – Ruský útok na stanicu v Kramatorsku bol vojnovým zločinom, zomrelo vtedy 50 ľudí utekajúcich pred vojnou © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čína naznačila zvýšenie vojenskej pomoci Rusku, ale podľa Bidena zatiaľ zbrane neposkytla

William Burns minulý mesiac uviedol, že Spojené štáty sú presvedčené, že Čína uvažuje o dodávkach letálnych zbraní Rusku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *